Zřícenina hradu Montiferru

Na čedičovém vrchu, co by kamenem dohodil od obce Cuglieri, se tyčí zřícenina hradu Montiferru, nazývaného také Casteddu Etzu (v sardinštině „Starý hrad“). Dodnes se zde dochovaly zbytky věží, zdí a některých podzemních místností, z nichž některé sloužily jako cisterny na vodu. Pokud se na kopec vyšplháte, odměnou vám bude úžasný 360° výhled do širokého okolí, včetně pobřežní oblasti.

Hrad Montiferru byl postaven v roce 1186, z rozkazu bratra krále z Torres, na obranu hranic před sousedním královstvím Arborea. Přesto hrad spolu se sousedními územími připojil během 13. století král Mariano II. Ve 14. století se celý ostrov dostal pod nadvládu Janovanů a hrad Montiferru tak ztratil svůj původní účel. Jeho majitelé se pak často střídali, během 15. století jej držela španělská rodina Zatrillas, a to až do roku 1670, kdy se hrad uvádí jako pustý.

Pár krvelačných hradních pověstí…

Říká se, že roku 1668 Francesca Zatrillas, markýza z Laconi a manželka markýze Agostina di Castelvì, zde našla útočiště před světskou spravedlností. Byla obviněna z toho, že zabila svého manžela a zúčastnila se spiknutí proti místokráli Camarassovi. Nakonec se však markýze podařilo utéci a odplout do Livorna.

Podle další legendy, byla rodina posledního hradního pána vyhlazena v bitvě, a přežilo pouze nejmladší dítě a chůva. Po nevydařeném boji jim nezbylo nic jiného než se ukrývat v rozsáhlém podzemí, kde setrvali až do své smrti. Říká se, že během větrných nocí je možné zaslechnout ukolébavky, které chůva kdysi nešťastnému chlapci zpívala.

Zřícenina je volně přístupná, bezplatné parkoviště se nachází asi 50 m od hradu, zhruba v první třetině serpentin na SP 19 z Cuglieri do Santu Lussurgiu.

Adresa: Casteddu Ezzu (Montiferru), SP19, 09073 OR, Sardinie
Poplatky: 0
Otevírací doba: volně přístupno
Web: Sardegna cultura
GPS: 40.176586, 8.580976