Zátoka Chia s plážemi Chia a Sa Colonia – nejkrásnější pláže jižní Sardinie

Zátoka Chia s až 30 m vysokými bílými dunami hedvábného písku a tyrkysově zbarvenou vodou připomíná idylické pláže v Karibiku. Záliv lemují majestátní prastaré jalovce a několik kamenných fragmentů starověkého fénického města Bithia, které v zálivu stávalo.

Zátoka Chia je dlouhý úsek zlatých písečných pláží, které jsou odděleny v menších zátokách. Není divu, že byla Chia zvolena za nejkrásnější pláž jižní Sardinie. V celé oblasti je dostatečný počet parkovacích míst u každé pláže, přívětivé bary a nekonečné řady slunečníků a lehátek k pronajmutí (ceny se pohybují v rozmezí od 15 do 25 eur za den). Nechybí zde ani vodní atrakce. Zaplatit je však možné pouze v hotovosti, karty tu neberou a bankomaty jsou skutečnou vzácností – jediný exemplář se ukrývá pouze v Chia Laguna Resortu.

Nejblíže k městečku Chia je krásná pláž Spiaggia di Chia propojená s pláží Spiaggia di Sa Colonia. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete tu v moři delfíny a na jezeře plameňáky. Chia je také vynikající místo pro surfaře, protože vítr tu vždy proudí správným směrem. Na maličký ostrov Su Giudeu, který je z pláže na dohled, můžete ze zátoky snadno přebrodit.

Ztracenou sílu pak naberete v přátelské hospůdce Dune di Campana, kde si vychutnáte posezení s nasládlou vůní středomořské makchie spolu s chladným, osvěžujícím nápojem. Restaurace Baia Chia na opačné straně zálivu je také pěkné místo, kde si lze ukrátit horké letní odpoledne.

Chia
21°
22°
Fri
22°
Sat
24°
Sun
Weather from OpenWeatherMap

Cala Cipolla je hned vedlejší zátoka, přístupná pouze pěšky, ale její malebné pláže a útesy, stojí za to. Několik kilometrů dolů po silnici na západ objevíte širokou písečnou zátoku a akvamarínové moře pláže Tuerredda. Ti, kteří chtějí prozkoumat Sardinské četné zátoky, včetně ostrovů na nejjižnějším bodě ostrova – Capo Teluada, si zde mohou pronajmout loď.

Nejznámější další pláže zátoky Chia jsou: Su Giudeu, pláž Campana, Su Portu, La Collonia a Tuerredda.

Adresa: Spiaggia di Chia, Viale Dibes (Sa Colonia), 09010 Chia Domus De Maria CA, Sardinie
Poplatky: 5 € (celodenní parkování)
Web: Sardegna Turismo – Sa Colonia, Sardinian Beaches – Chia
GPS: 38.894688, 8.878459