Záliv San Teodoro a jeho nejlepší pláže

San ToedoroSan Teodoro je nádherné plážové letovisko na severovýchodním pobřeží Sardinie, cca 30 km od Olbie. Oblast se rozkládá na poměrně velkém území o délce asi 35 km, s křišťálově jasným mořem a absolutně nejčistší vodou. Mezníkem této oblasti je ostrov La Tavolara, který je vidět i z pobřeží. Nádherný záliv se nachází mezi žulovými útesy a nejlepšími bílými písečnými plážemi ostrova.

Bývalá rybářská vesnička je dnes známou a vyhledávanou destinací. Ve srovnání s dalším známým prázdninovým místem Smaragdovým pobřežím je San Teodoro dostupnější jak co do dopravy, tak i pokud jde o rozpočet. V zálivu najdete až neskutečně nádherné pláže, včetně proslulé La Cinty s jemným bílým pískem a fascinujícím výhledem na ostrov Tavolara, která měří něco přes tři kilometry. Mělké moře má nádhernou tyrkysovou barvu a postupně se svažuje do větší hloubky, takže si zde přijdou na své i vyznavači šnorchlování, surfingu, plachtění, mořských kajaků a potápění.

Kromě krásy pláží a pobřeží San Teodoro láká také milovníky přírody – mohou zde obdivovat charakteristická slaná jezera poskytující útočiště plameňákům a další řadě vzácných ptáků a zvířat. Blízké hory nejenže přispívají k zajímavé členitosti pobřeží, ale také udržují v oblasti velmi příjemné klima i v horkých letních měsících.

Mezi nejkrásnější pláže této oblasti jsou kromě La Cinty ještě Cala Brandinchi, Lu Impostu, Capo Coda Cavallo, Le Farfalle a Cala Girgolu.

Ostrov Tavolara se proslavil tím, že se roku 1836 stal nejmenším evropským královstvím. Stalo se tomu v době, kdy zde savojský vévoda Karel Albrecht potkal jediného místního obyvatele Giuseppe Bertoleoniho jen tak z rozmaru jej jmenoval králem ostrova. Bertoleoni se následně pyšnil titulem „král Tavolary“.

Pláž La Cinta

La Cinta nabízí čisťounké modré moře a oslnivě bílý písek. Voda je zde na prvních několika set metrech mělká, poté se postupně dostanete na hlubší místa. Je odtud úchvatný výhled na mys Coda Cavallo ostrohu a ostrov Tavolara, který se klene v pozadí.

Pláž Lu Impostu

Jen pár set metrů jižně od Cala Brandinchi najdete pláž Lu Impostu (Spiaggia Lu Impostu). Jedná se o třetí největší pláž v oblasti San Teodoro. Pláž o celkové délce 1 km nabízí úžasný výhled na Capo Coda Cavallo na severu a ostrov Tavolara za ním.

Pláž Cala Brandinchi

Cala Brandinchi, cca 7 kilometrů severně od San Teodora, má úžasně jasné a mělké moře a je více než 700 metrů dlouhá. Pláž se skládá z velmi jemného, bíle zářivého písku, který kontrastuje s tyrkysovým mořem. Místo je jako stvořené pro relaxační procházku vodou podél pobřeží!

Adresa: San Teodoro, 08020 San Teodoro OT, Sardinie
Web: San Teodoro beach
GPS: 40.807561, 9.673742