Tradiční sicilská keramika

Majolika je italská keramika zdobená cínovou glazurou v oslnivých barvách. Tento postup zdobení keramiky přinesli na Sicílii ve středověku Arabové ze severní Afriky. Majolika se pak během renesance rozšířila z ostrova do celé Itálie.

V současné době je umění majoliky na ústupu a Sicílie se opět stala centrem výroby této keramiky. Sicilané na své tradiční výrobky nedají dopustit a vyrábějí je s radostí a vášní v mnoha městech. Některá z nich však přeci jen vynikají nad ostatní – týká se to hlavně měst Santo Stefano di Camastro a Caltagirone. Sicilská keramika však nikdy není stejná – liší se od sebe stylem, barevností i motivy.

Keramiku zdobí převážně sytě modré či zelené barvy, delikátní odstíny žluté a tu a tam brilantně červený detail. Jako suvenýr si tu můžete pořídit majolikové malované kachlíčky, terakotové sošky, busty a jiné postavičky či užitkovou keramiku, jako jsou barevné vázy, hrnečky či talířky. Z dalších oblastí musíme zmínit města Burgio, Patti a Sciacca. Ve městě Caltagirone dokonce naleznete muzeum keramiky.

Web: keramická dílna Ceramiche Siciliane Managò; keramická dílna Sofia, la Maiolica Calatina; Muzeum Caltagironské keramiky Muzeum della Ceramica Caltagirone