?> ?>

Tolminské soutěsky (Tolminska korita)

Tolminské soutěsky v nadmořské výšce 180 m n. m. jsou nejnižším místem Triglavského národního parku. Soutěsky vytvořily společně řeky Tolminka a Zadlaščica, které se spojují a tečou dále jen jako Tolminka. Soutok řek ve skalních soutěskách je ve Slovinsku ojedinělým jevem. Fascinující je také jasně modro-zelená barva obou řek protékajících vápencovými soutěskami.

Soutěsky Tolminky jsou asi 200 m dlouhé a široké v rozmezí od pěti do deseti metrů. Soutěskami prochází okružní turistická stezka. Díky ní je poznáte ze dna i pohledem shora. Mimo soutoku obou říček vás zavede k Ďáblovu mostu. Ten byl postaven roku 1907 jako spojnice z obce Zadlaz do vesnice Čadrg, celých 60 metrů nad řekou. Přímo pod mostem vyvěrá také v Alpách zcela raritní 22°C termální pramen (řeka Tolminka má 5 až 9 °C).

Předtím obce spojovaly jen dřevěné lávky na dně soutěsek. Z mostu je na soutěsky s tyrkysovou vodou nádherný pohled. Pěkným přírodním úkazem je také tzv. „hlava medvěda“ – obří trojúhelníkový balvan zaklíněný mezi stěny soutěsky Zadlaščica.

Zajímavostí je také jeskyně Zadlaška, přezdívaná Dantova jeskyně, protože se tu údajně Dante Alighieri inspiroval k sepsání Božské komedie. Přístupná je ale pouze na předchozí objednání, protože se jedná o docela náročný sestup a návštěvníci musí mít kromě průvodce také dobré vybavení.

Soutěsky Tolminky se nacházejí jen 2 km od Tolminu a lze přijet až k nim (velké parkoviště). Samotná prohlídka zabere cca 3 hod., celá stezka je dlouhá 7 km a převýšení je 300 m. Po Ďáblově mostu se můžete také zcela legálně projet na vašem stroji, a to ve směru ze Zatolminu do obce Zadlaz-Čadrg.

Otevírací doba: duben 9-18, květen 9-19, červen až srpen 8:30-19:30, září 9-18:30, říjen 9-17
Poplatky: 4 €
Adresa: Tolminska korita, Zatolmin, 5220 Tolmin
Web: www.dolina-soce.com, www.tnp.si
GPS: 46.201115, 13.742342