Tiscali – pradávná nuragická vesnice ukrytá uvnitř vápencové jeskyně

Pravěká vesnice Tiscali z nuragického období leží v údolí Lanaitto, v regionu Dorgali, na východní straně ostrova, poblíž města Nuoro. Byla vybudována na vrcholu stejnojmenné hory a je považována za jeden z divů sardinské archeologie.

Nuragická vesnice Tiscali se nachází uprostřed NP „Golfo di Orosei e del Gennargentu“, ve velké vápencové jeskyni. Skládá se z pozůstatků několika obydlí, které se datují do prvního tisíciletí před naším letopočtem. Místo bylo znovu objeveno a zkoumáno roku 1910, italským historikem Ettorem Paisem.

K nalezišti Tiscali se dostanete po bývalých hornických stezkách skrze dubový les. Pravěká obec je skryta v impozantní jeskyni, která měla dvojí funkci: na jedné straně poskytovala vesničanům bezpečný úkryt před vnějšími útoky a na straně druhé bylo možné skrze velké přírodní okno ve stěně pozorovat a hlídat údolí. Díky krápníkům, ze kterých kapala voda, tu byl i dostatečný zdroj této životadárné tekutiny.

Opevněné chýše, které nuragickou vesnici tvořily, jsou většinou obdélníkového a kruhového půdorysu, a některé z nich se zachovaly až do naší doby. Tisíce let přečkalo i dřevěné obložení dveří z jalovce. Vznik této pravěké osady je zahalen mlhou tajemství. Je pravděpodobné, že byla obydlená v době, kdy Sardinii dobyli Římané, ale zároveň vědci potvrdili i to, že Tiscali bylo osídleno po velmi dlouhou dobu a poslední obyvatelé odtud odešli až ve středověku.

Dvě cesty na vrchol: off-roadové dobrodružství v buši

Monte Tiscali se tyčí mezi dvěma údolími – Rio Flumineddu a Lanaittu. Obě údolí, kterými k vrcholu vedou pouze prašné a kamenité stezky, jsou nejlépe dostupné z Dorgali. Na posledních 150 metrech výstupu se cesty scházejí.

Údolím Lanaittu – jeďte z Dorgali směrem k západu (jako na Nuoro) a asi po 5,5 km zahněte u jezera Lago del Cedrino do údolí (vlevo). Minete hotel na Sorgente Su Gologone a odtud pokračujte až na křižovatku, kam se vpravo stáčí cesta k jeskyni Sa Oche (jeskyně). Jeďte levou větví a řiďte, dokud vám to půjde. Pak už nezbývá než bezpečně zaparkovat (např. 40.250870, 9.496478) a jít vzhůru pěšky – cedulky s nápisem Tiscali tu uvidíte.

Údolím řeky Flumineddu – z Dorgali jeďte na jih po hlavní silnici SS125. Brzy po projetí tunelu pokračujte na Cala Gonone (pláž) až narazíte na úzkou silničku přímo dolů do údolí Flumineddu (na hlavní silnici uvidíte směrovku: Tiscali). Sjeďte do údolí a pokračujte severozápadním směrem, dokud se povrch silnice nezhorší. Pokračujte přes most Ponte S’abba Arva, kde se dělí dvě cesty (vyjeté koleje v prašnatce). Levá vede ke kaňonu Su Gorropu, zatímco pravá dolů do údolí (po levém břehu řeky) směrem k osadě pastýřů (zde je patrný útes Monte Tondu). „Cesta“ pokračuje cca 1 km, pak budete muset svůj stroj nechat mezi keři (40.229344, 9.514454) a následovat značení k hoře pěšky.

Celý výstup (tam i zpět) by neměl zabrat více než 4 hodiny (cesta vzhůru 1,5 hod., zpět cca 0,5 hod). Na horu Tiscali nelezte za nepříznivého počasí, v zimě nebo po deštích jsou zdejší prašné silnice nesjízdné. V létě je tu zase ukrutné horko, takže přijeďte co nejdřív ráno. A nezapomeňte si s sebou také vodu, pitné prameny tu nejsou.

Adresa: Villaggio Nuragico di Tiscali, 08022 Dorgali NU, Sardinie
Otevírací doba: květen až září 9 – 19 hodin a říjen až duben 9 – 17 hodin
Poplatky: 5 €/den
Web: Sardegna.com
GPS: 40.241434, 9.491750