Susten Pass – průsmyk Susten

Průsmyk Susten pass spojuje Innertkirchen v kantonu Bern, s Wassen v kantonu Uri. Silnice na Susten byla otevřena teprve v roce 1945 a je první silnicí přes horský průsmyk, která byla ve Švýcarsku postavená pro automobilovou dopravu.

Malebná silnice do průsmyku Susten slouží dnes především pro cestovní ruch, a proto je jednou z posledních, kde se uklízí sníh. Často tak zůstává uzavřena od začátku listopadu až do června.

Trasa překonává rozeklanou soutěsku řeky Meienreuss přes několik tunelů. Cestou uvidíte charakteristické vrcholy Fünffingerstock a na druhém konci údolí silnice stoupá v několika ostrých zatáčkách na vrchol průsmyku, kde vás ještě čeká krátký tunel. Chvíli před tunelem se naskytne daleký výhled přes rozlehlé údolí Meien na vrchol Sustenhornu. Na Bernerské straně tunelu se, jen pár metrů od horské silnice, nachází Susten Hospiz s velkým parkovištěm, který zve ke krátkému odpočinku a opět nádherným výhledům na 4 km dlouhý ledovec Stein.

Během jízdy údolím se můžete dále kochat ohromujícími panoramatickými výhledy na údolí Gadmen a Steinský ledovec. V blízkosti města Innertkirchen se horská silnice na Susten Pass potkává s cestou na Grimsel Pass. Zde všem milovníkům přírody doporučujeme výlet k soutěsce Aare Gorge, jejíž vody si proráží cestu mezi mohutnými skalními stěnami – pozůstatku z doby ledové. V průběhu tisíce let se právě voda říčky Aare zarývala hlouběji a hlouběji do skály, až vznikl velkolepý kaňon.

Nadmořská výška: 2 224 m
Délka: 45 km z Wassen do Innertkirchen
Otevírací doba: od poloviny června do konce září, 8-18 hodin
Web: http://www.sustenpass.ch/, http://www.grimselwelt.ch/grimsel-experience/activities/aare-gorge/
Poplatky: 0
Maximální sklon: 11%
GPS: 46.72936959224167, 8.447023400000035
Rok vzniku: 1938 – 1945