?>

Splügenpass (Passo dello Spluga) – průsmyk Splugen

Splügenpass (Passo dello Spluga) se nachází v nadmořské výšce 2.115 metrů a spojuje švýcarské městečko Splügen v kantonu Graubünden se Chiavennou v italské provincii Sondrio nedaleko jezera Como.

Ze severní strany průsmyku (Švýcarska) vede široká kvalitní silnice s mnoha serpentinami. Od městečka Splügen se silnice zužuje a stoupá vzhůru do vrchu, ne však ve strmých zatáčkách, ale spíše jako had obtáčí pozvolně kopec – zatáčky střídají dlouhé rovinky. Na italské straně povrch taky docela ujde, zato cesta je tu opravdu velmi strmá a nechybí zde ani množství tunelů. Okolo silničky se občas objeví menší farma a není výjimkou, že se přímo na cestě promenují krávy, proto zde doporučujeme zvýšenou opatrnost.

Za pěkného počasí je jízda průsmykem Splügen opravdovým zážitkem – jednu chvíli projíždíte řadou tunelů s neobvyklými průhledy do údolí, pak se najednou vynoříte uprostřed krásných alpských luk. Díky této rozmanitosti se silnice na Splügenpass řadí k nejkrásnějším horským trasám. Cesta se na zimu uzavírá a zavřená zůstává také při náhlých sněhových srážkách.

Na vrcholu průsmyku Splügen je italská celnice a o kousek níže na severní straně také švýcarská. Žádných kontrol se zde obávat nemusíte, i když Švýcarsko nepatří do EU, je součástí schengenského prostoru. Zboží, které podlá clu, se tu však musí proclít – vyplněné celní prohlášení ale můžete nechat v poštovní schránce. První část této silnice z Churu do Bellinzony byla postavena v letech 1818 a 1823. Těsně před horní části průsmyku se nachází výjimečný příklad stavebního umění tehdejších stavitelů – 312 metrů dlouhá lavinová galerie (tunel s průhledy) z roku 1843.

Historie:
Cesta přes průsmyk Splügen byla otevřena v roce 1823, tedy dříve než silnice ke sv. Gotthardu (1832). Nicméně, přechod přes Splügenpass znali již staří Římané. Ve středověku, po přestavbě Viamaly (známé stezky údolím řeky Hinterrhein), se průsmyk stal součástí důležité obchodní trasy. Ještě na začátku 19. století přepravovalo přes průsmyk zboží z Mnichova do Milána víc než 2000 mul, koní a mezků měsíčně! Svůj význam průsmyk ztratil s otevřením železnice přes průsmyk Gotthard v roce 1882.

Nadmořská výška: 2 115 m
Otevírací doba: červenec – říjen
Délka: 41 km Splügen Dorf (CH) – Chiavenna (I)
Poplatky: 0
Maximální sklon: 10%
Web: www.viamala.ch
Rok vzniku: 1823
GPS: 46.50549999248328; 9.330729999999903