Soutěska Spelunca

Soutěska Spelunca patří na Korsice k nejkrásnějším přírodním památkám. Jedná se o jeden z nejmohutnějších žulových kaňonů v Evropě, který najdete mezi horskými obcemi Évisa a Ota. Nad soutěskou vedou dvě klikaté silnice s označením D124 a D84, ze které si užijete skvělé výhledy.

Silnice D84, která vede nad soutěskou Spelunca je plná skvělých zatáček. Stoupá od zálivu Porto až do obce Évisa, kde je přístup do samotné soutěsky. Ale i tato silnice vede nádherným horským terénem a navíc si zde užijete bezpočet pěkných výhledů na soutěsky. Jako stříbrná šňůra perel se dnem kaňonu vine stejnojmenná říčka, jejíž průzračné peřeje a tůně lákají k vítanému a příjemnému osvěžení.

Stejně tak můžeme doporučit směrem od Porta silničku D124, která prochází skrz horskou vesnici Ota a která se následně připojuje k D84, vedoucí do Évisy. Odtud budete mít soutěsku jako na dlani a navíc se tu silnice nejvíc přibližuje říčce Spelunca, takže se můžete parádně osvěžit v několika tůních. Nedaleko Oty (cca 2 km) se v soutěskách nachází také chráněný most Pont Génois de Pianella (Ponte Vecchiu), kamenný jedno-obloukový most z 15. století (janovské období). U mostu můžete v pohodě zaparkovat na levé straně řeky. Oblíbenou kratochvílí je tu skákání do tůně z mostu.

Pěšky po dně kaňonu

na samé dno kaňonu bohužel silnice nevede a tak, kdo se tam chce vydat, musí jít pěšky. Nejlepším způsobem jak si projít soutěsky je zaparkovat motorku v obci Ota a pak jet autobusem do Évisy (přes město Sagone). Odtud se ke svému stroji vrátíte po pěší stezce, kudy v minulosti vedla stará soumarská cesta. Sestup do soutěsky začíná na konci vesničky, za hřbitovem po oranžové turistické stezce.

V soutěsce se nachází dva krásné klenuté mosty Pont de Zaglia z konce 18. století a Pont de Pianella (zvaný také Ponte Vecchiu – Starý most) z 15. století. Oba mosty jsou konstruovány tak, aby vydržely přívaly vody během jarních a podzimních měsíců. Cesta z Évisy do Oty je dlouhá asi 3 km a ujdete jí za 1 ½ hod.

Adresa: Giovannaccio, 20150 Ota, Korsika
Délka: Porto, Ota – Évisa po D84 22 km; po D124 a D84 24 km
Poplatky: 0
Web: Porto tourisme, Corsica Bus
GPS: 42.256144, 8.764933