?> ?>

Soutěska Alcantara – Gola dell‘ Alcantara

Soutěska Alcantara je v rámci Evropy unikátním kaňonem. Jedná se o soutěsku z černých lávových stěn, které jsou až 50 metrů vysoké, a jejich charakteristický šestiúhelníkový tvar sloupcového čediče prozrazuje, že vznikaly během procesu ochlazování vyvřelé lávy. Soutěska se nachází asi 20 km od Taorminy a poskytuje příjemné osvěžení i v těch nejparnějších vedrech.

Soutěska Golla dell‘ Alcantara byla vyhloubena vodou stejnojmenné říčky do bazaltových vrstev, vytvořených před dávnými časy ztuhlou lávou, vyvrženou malou sopkou severně od Etny. Ve spodní části toku, mezi vesnicemi Mitogio a Motta, tak vznikl pětadvacetimetrový kaňon s kolmými stěnami až 50 m vysokými. I v tom nejparnějším sicilském létě, kdy osvěžení neposkytne ani teplá voda v moři, zde slunce jen stěží pronikne na dno soutěsky a voda říčky tak zůstává velmi chladná (cca 12°C).

Název soutěsky je odvozen z arabského výrazu „al-Qantarah“, což znamená most. Jsou pro ni charakteristické zvláštní skalní útvary, které vznikly, když proud žhoucí rudé lávy dorazil k vodě a rozštípal čedič na lávové hranoly. Mezi skalními stěnami se řeka hbitě proplétá a tvoří kaskády, mísy a vodopády. Kaňon je vpravdě evropským unikátem – jemu podobný se nachází až daleko na Havajských ostrovech.

Od listopadu do března je soutěska nepřístupná kvůli riziku bleskových záplav. Ještě než sestoupíte na její dno, musíte překonat 224 schodů strmě klesajících do útrob čedičového království. Zde objevíte křišťálově čistou chladivou vodu. Můžete se procházet po dně kaňonu, voda vám dosáhne někdy do půli lýtek, někdy po kolena i výše. Budete přelézat malé kaskády, prohlížet si jeskyňky vyhloubené vodou a zajímavé útvary na stěnách vzniklé erozí bazaltu, až dojdete k vodopádu. Komu by se voda zdála příliš studená, může si na místě půjčit vysoké holínky.

Soutěska je známou atrakcí, čemuž odpovídá i vyšší vstupné. Až k vodě se můžete dostat pomocí výtahu, který vás sveze i vyveze několik desítek metrů do kaňonu, nebo můžete k ledové vodě sejít po obrovském schodišti. Nejnižší cenu zaplatíte, pokud se budete chtít na soutěsku podívat pouze z vyhlídkových plošin. Ty jsou umístěny po celé délce nejzajímavější části soutěsky. Vyhlídkový okruh, jehož projití vám zabere něco okolo půl hodiny, vás vyjde na 8 €.

Rokle leží u silnice SS185 směrem na Francavilla di Sicilia, těsně před obcí Motta Camastra, asi 18 km od města 18 km Taormina. Na druhé straně od parkoviště můžete ještě navštívit muzeum místního tradičního zemědělství, jehož součástí je i obrovský sad ukázkových odrůd citronovníků, pomerančovníků a jiných středomořských ovocných dřevin.

Otevírací doba: duben – říjen od 8:00 do 19:00 hodin
Poplatky: 10 – 13 € (červenec – srpen nejdražší, cena s výtahem)
Adresa: Gole Alcantara Parco Botanico e Geologico, Via Nazionale 5, 98030 Motta Camastra ME, Itálie
Web: Gole Alcantra, visit Sicily
GPS: 37.878047, 15.175824