Souostroví La Maddalena

Souostroví Maddalena najdete na severozápadě Sardinie, nedaleko pobřeží Costa Smeralda. Skládá se ze 7 hlavních ostrovů (La Maddalena, Caprera, Budelli, Santo Stefano, Santa Maria, Spargi, Razzoli) a dalších menších ostrovů obklopených krásným jasným a průzračným mořem. Souostroví La Maddalena bylo roku 1994 vyhlášeno národním parkem a je jednou z nejkrásnějších a nedotčených částí Sardinie.

Celé souostroví z žulových a břidlicových skal zahrnuje 60 ostrovů a ostrůvků, roztroušených na severovýchodní pobřeží Sardinie. Park má rozlohu 50 km2 a celková délka pobřeží činí 180 km. Pláže a zátoky na souostroví prosluly jemným bílým pískem a průzračným mořem, nejslavnější z nich je Spiaggia Rosa (Růžová pláž) na ostrově Budelli, která má narůžovělou barvu díky výskytu červeného korálu. Na souostroví se dostanete do 20 minut pomocí trajektu z přístavu Palau (provincie Olbia-Tempio na severu ostrova).

Objevte všechna tajemství La Maddaleny

Ostrov La Maddalena byl dlouho jediným obydleným ostrovem tohoto souostroví (pokud nepočítáme dávná neolitická sídliště z doby cca 2 500 až 2 000 př. n. l.). V roce 1770 se k němu přidal i Caprera, který je spojen s Maddalenou mostem „Passo della Moneta“. Později byly obydleny i ostrovy Budelli, Razzoli, Santa Maria a Spargi. Opevněné město La Maddalena, lemované vysokými obrannými zdmi, nabízí nádherný výhled na celé souostroví. Vzniklo jako základna Italského námořnictva a stále se této tradice drží – v současnosti je zde italské i americké námořnictvo. Strategická poloha souostroví přitahovala pozornost už Napoleona Bonaparta a admirála Nelsona.

Z větších ostrovů se proslavil také ostrov Caprera, na kterém pobýval vůdce vlastenců Giuseppe Garibaldi během svého vyhnanství (mezi lety 1848-1851 pomohl vytvořit základ Italského království). V domě, kde bydlel lze dnes navštívit muzeum.

Centrum ekologické výchovy se sídlem v Stagnali na ostrově Caprera, nabízí zajímavé mineralogické muzeum, Centrum pro výzkum delfínů a Muzeum moře.

Adresa: La Maddalena 07024, Provincie Olbia-Tempio, Sardinie
Poplatky: 3,70 € (trajekt tam)
Web: Sardegna Turismo, La Maddalena Park
GPS: 41.216551, 9.404824

Trajekt Palau – La Maddalena (spol. Saremar)

Doba trvání: 20 min. trajekt piktogram
Provozní doba: celoročně denně, každou hodinu
Cena: 3,70 € (osoba a motorka). Pokud si uděláte výlet tam a zpět během jednoho dne, můžete využít zvýhodněnou cenu na 24 hodin.