?>

Smaragdové pobřeží – Costa Smeralda na Sardinii

Smaragdové pobřeží je známé svou nádhernou krajinou – unikátními plážemi s bílým pískem, zátokami hluboce zaříznutými do pobřeží, křišťálově čistou vodou, růžovými žulovými skalami opracovávanými po tisíce let větrem, žlutými středomořskými keři a voňavými jalovci. Jedná se o velmi vyhledávané prázdninové místo.

Jako Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží) se označuje pobřežní oblast na severu Sardinie, o délce přibližně 40 km. Mezi největší města zde patří Porto Cervo, Liscia di Vacca, Capriccioli a Romazzino. O věhlas této oblasi se zasloužil především šejk Karim Aga Khan, který si v 60. letech Smaragdové pobřeží zamiloval a vykoupil zdejší pobřežní pozemky v rozsahu asi 50 km. Pak zde začaly vyrůstat hotely, golfová hřiště a oblast lákala známé osobnosti z oblasti showbyznysu i významné průmyslníky světa. Costa Smeralda tak patří nejen k nejvyhledávanějším místům, ale také k nejdražším.

Vyhlídková cesta Smaragdovým pobřežím

Žádný motorkář by si neměl nechat uniknout příležitost projet si Costu Smeraldu na svém stroji. Během jízdy po pobřežní silnici budete moci obdivovat nádherné výhledy na třpytící se modravo – zelené moře, strmé útesy, pobřežní ostrovy, působivě tvarované skály i luxusní jachty, které Smaragdové pobřeží doslova lemují. Panoramatická silnice vede zhruba z Golfo di Cugnana (u Olbie) do Palau.

Z Golfo di Cugnana se vydejte silnicí SP 99, která přechází v SP 73. Ta vás podél pobřeží dovede k obci Portisco a do Cala di Volpe, které je jen kousek od pláží Capriccioli a Romazzino. Z Romazzina se vydejte místními silničkami na Golfo Pevero a poté po SP 59 k Porto Cervo. Odtud se opět po místních silničkách dostanete na mys Capo Ferro a pak zase po SP 59 do Liscia di Vacca, Poltu Quatu a Mucchi Bianchi. Tam se silnice změní na SP 162 a u ústí řeky Riu di San Giovanni se připojte na silničku SP 13, která vede těsně kolem pobřeží do Cannigione, Le Saline až do Palau.

Nejlepší pláže Smaragdového pobřeží

Pláž Pevero

pláž PeveroPláž Pevero se vlastně skládá ze dvou pláží: menší Piccolo Pevero a větší Grande Pevero. Obě pláže se nachází jen 3 km jižně od Porto Cervo, a 2,5 km severozápadně od pláže Romazzino. Grande Pevero připomíná svým tvarem široký půlměsíc s velmi jemným bělostným pískem, který omývá tyrkysové moře. Na břehu se nacházejí roztroušené skalky a zde středomořské vegetace zde dominují keře jalovců. Menší pláž Piccolo Pevero leží nedaleko vesničky Golfo Pevero a je jen 120 meterů dlouhá.

Obě pláže se vyznačují tím, že jsou poměrně mělké a lze přejít od jedné ke druhé (jsou od sebe vzdáleny cca 600 metrů). Na pláži najdete spoustu barů, restaurací, obchůdků a dalších služeb.

Adresa: Spiaggia del Piccolo Pevero, SP59, Arzachena OT, Sardinie
Web: Sardinian beaches, Sardegna Turismo
GPS: 41.114423, 9.540301

 

Liscia Ruja

pláž Liscia RujaPláž Liscia Ruja se nachází mezi obcemi Portisco a Cala di Volpe. Kromě toho, že se jedná o jednu z nejlepších pláží na Costě Smeraldě, je Liscia Ruja vůbec nejdelší pláží v této oblasti (měří 500 metrů) a na vaší dovolené byste ji rozhodně neměli minout. Protože je pláž rozlehlá i dost široká (v některých místech až 50 m), v dopoledních hodinách tu lze najít pěkné místo, a to i během vrcholné sezóny v srpnu. V horkých dnech si nezapomeňte žabky nebo sandály, pláž bývá dost rozpálená. Nechybí tu nabídka lehátek a slunečníků, od 8:30 je otveřena také zdejší kavárna „Long Beach Café“. Liscia Ruja je obrácena na západ a nabízí překrásný pohled na ostrovy Soffi a Mortorio.

Liscia Ruja je oblíbená díky jemnému písku s růžovým odstínem, průzračnou vodou a jistou odlehlostí od civilizace, což znamená, že přístup sem je možný pouze několika kilometrovou jízdou v terénu (prašná cesta Středozemní vegetací). Na pláž se dostanete po silnici SP 94, směrem na Portisco. Na čtvrté písčité stezce odbočte vpravo. Ta by potom měla směřovat lehce doleva. Připravte se však na to, že cesta je dost hrbolatá. Trocha námahy se však rozhodně vyplatí!

Adresa: Spiaggia Liscia Ruja, SP 94, Porto Cervo OT, Sardinie
Poplatky: parkování 2 €/hodina
Web: Sardinian beaches
GPS: 41.071152, 9.528608

 

Spiaggia del Principe – Princova pláž

Pláž del Principe

Princova pláž (Spiaggia del Principe) je nazvaná po princi (šejkovi) Karim Aga Khanovi, který ji měl ze všech pláží na Smaragdovém pobřeží nejraději. Leží nedaleko Cala di Volpe, jižně od pláže Romazzino.

Od parkoviště je vzdálená ještě asi 800 metrů, takže dobrých deset minut pěší chůze polní cestou. Odměnou vám bude bílá písečná pláž s neuvěřitelně čistou vodou a měnícími se odstíny tyrkysové barvy moře. I když je pláž docela daleko od parkoviště, v červenci a srpnu zde bývá plno.

Adresa: Playa del Principe, 07021 Romazzino OT, Sardinie
Web: Sardinian beaches
GPS: 41.089171, 9.561581

 

Pláž Capriccioli

Costa Smeralda Sardinie - Smaragdové pobřežíBílý písek a hluboké smaragdově modré moře, všude kolem žulové skály a snadný přístup – to je malý ráj v obci Capriccioli, na samém konci silnice SP 160, na nevelkém mysu. Pláž patří k nejhezčím, ale také k nejnavštěvovaným na Costě Smeraldě, a v hlavní sezóně (červenec a srpen) bývá dost plná. Turisté si sem přicházejí vychutnat nádherné přírodní kontrasty mezi skalami, pískem a okolo rostoucí stálezelenou středomořskou makchijí. Pláž patří mezi nejvíce fascinující krajinné výjevy na Sardinii.

Pláž Capriccioli (Spiaggia di Capriccioli) se nachází 8 km od města Cala di Volpe a 1,5 km jihozápadně od Princovy pláže. Na rozdíl od ní je však velmi snadno přístupná. Poněkud menší pláž (cca 200 metrů) obklopuje bujná středomořská vegetace, olivovníky a borovice. Pláž je rozdělena do dvou částí obrovskými žulovými skalami a nabízí krásný výhled na ostrovy Mortorio, Soffi a Le Camere. Můžete si zde půjčit lehátko a slunečník.

Adresa: Spiaggia di Capriccioli, SP160, 07021 Arzachena OT, Sardinie
Poplatky: parkování 4,50 €/hodina
Web: Sardinian beaches
GPS: 41.079020, 9.551888