Skalní útvar Drei Zinnen – Tři Zuby v Dolomitech

Skupina skalních štítů Tři Zuby (něm. Drei Zinnen, it. Tre Cime) patří v Dolomitech k nejznámějším. Tyčí se vznešeně a vysoko nad okolními horami. Název má připomínat „tři zuby“ hradního cimbuří. Na motorce se k nim dá dojet nejblíže k chatě Rifugio Auronzo, a to po vyhlídkové silnici, za kterou se však platí mýtné. Ale určitě by byla škoda si nechat tuto perlu Dolomit ujít.

Tři Zuby se nacházejí mezi obcmi Auronzo a Toblach, na hranici mezi provincií Belluno a Bolzano. Obě provincie dosud vedou spory o tom, kudy přesně hranice vede. Placená vyhlídková silnice se nachází jen pár metrů před jezerem Lago di Misurina a vede po jižním úbočí Drei Zinnen (italsky Tre Cime). Cesta byla postavena za první světové války jako zásobovací spojnice pro vojáky v první linii. Její rekonstrukce proběhla v roce 1967 a od té doby slouží v nezměněné podobě do dnes.

Jako východisko k výletům slouží turistům obvykle chata Auronzo (Rifugio Auronzo, Auronzohütte, pod kterou se rozprostírá rozsáhlé parkoviště. Chata Auronzo (2 330 m) představuje pěkný italský hostel s dobrým jídlem za rozumné ceny a spoustou suvenýrů. Vřele doporučujeme chovat se zde „po italsku“ a prostě ignorovat povely regulovčíků na parkovišti a jet dál nahoru po silnici, až na její nejvyšší bod, přímo před Tři Zuby. Odtud si pak vychutnáte nejhezčí panoramatický výhled. Pokud budete mít štěstí na pěkný slunečný den, pořídíte si tady tu nejkrásnější fotografii z Dolomit.

Kdo se chce Třem zubům přiblížit ještě víc, musí dál pěšky. Vyšlápnout si na vrchol znamená poměrně těžkou horolezeckou túru, ale obejít slavný „Trojzubec“ kolem dokola žádný problém není (pěšky bez „motohadrů“ cca 3-5 hodin).

Nadmořská výška: 2 999 m n.m. (Rifugio Auronzo 2 330 m)
Otevírací doba: červen – září
Délka: 7 km Lago di Misurina – Rifugio Auronzo
Poplatky: 11 €
Maximální sklon: 5%
Web: www.rifugioauronzo.it, www.three-peaks.info
GPS: 46.613449, 12.295771