?> ?>

Rýnské vodopády – nejmohutnější evropské vodopády

Rýnské vodopády najdete v nejsevernější části Švýcarska blízko německých hranic, severně od Zürichu. Na pravém břehu vodopádu leží kanton Schaffhausen a obec Neuhausen am Rheinfall, na levém břehu pak obec Run-Uhwiesen v kantonu Zürich.

Vodopády Rýna jsou v Evropě vůbec nejmohutnější. Samotná jejich výška činí sice pouhých 23 m, ale úctyhodných rozměrů dosahuje jejich délka – rovných 150 m. Za jednu sekundu tudy v létě proteče až 700 m3 vody (v létě je zde kupodivu průtok největší). Hloubka řeky Rýn pod vodopády je 13 metrů. Sjíždění vodopádů na plavidlech bylo dlouho považováno za nemožné. Ve skutečnosti se pár dobrodruhům podařilo vodopády několikrát sjet na kajaku. Kdo by měl chuť to zkoušet znovu, měl by si na pokutu připravit 5 000 franků.

Vodopády vznikly v poslední době ledové při činnosti ledovců, tedy před 14 000 až 17 000 lety. Již roku 858 stál na vysokém skalním ostrohu nad vodopády hrad (nyní zámek Laufen). A právě přes zámek je možné se dostat až do bezprostřední blízkosti vodopádů. Nejkrásnější pohled na Rýnské vodopády se totiž naskýtá z vyhlídky pod zámkem. Stojíte-li na vyhlídce a koukáte na proud vody řítící se z výšky, máte až pocit, že vás voda musí strhnout s sebou. Vyhlídková plošina je dostupná přes nádvoří zámku nebo vyhlídkovou cestou nazvanou Belvedere Weg. Na tu se lze dostat skleněným výtahem nebo tím, že zámek prostě obejdete z levé strany.

Vodopád lze pozorovat z řady dalších plošin všude kolem něj, anebo z paluby lodi, která neohroženě krouží přímo pod vodopádem. K výhodám plavby patří to, že vás loď doveze ke skalnímu bloku uprostřed vodopádů – tam je malé přístaviště a mimořádně pěkná vyhlídka z vrcholu skály. Pokud si vyberete cestu lodí na druhý břeh pod zámek Laufen, můžete od řeky vyjet na nádvoří již zmíněným proskleným výtahem. Dolů se dostanete po vybudovaných schůdcích.

Na pravém břehu je vyhlídek hned několik, mezi nimi například vyhlídka Fischetz nebo Känzeli. Vyhlídky lemují promenádu od železničního mostu podél Rýna a menší vyhlídkové plošiny se nachází i ve svahu hned vedle vodopádů.

Kontakty:

Levý břeh (po proudu) – zámek Laufen
Otevírací doba: celoročně
Adresa: areál zámku Laufen, 8447 Dachsen
Poplatky: parkování 0, vstupné na vyhlídku 5 CHF/osoba (zahrnuje vstup do expozice, vyhlídkovou cestu Belvedere Weg i panoramatický výtah)
GPS: 47.677042, 8.614798
Weby: rýnské vodopády, zámek Laufen, plavby

 

Pravý břeh Rýna (po proudu) – restaurace Schlössli Wörth
Otevírací doba: celoročně
Adresa: Rheinfallquai 30, 8212 Neuhausen am Rheinfall
Poplatky: vstup 0, parkování 6 CHF za 2 hodiny
GPS: 47.677902, 8.611826
Weby: rýnské vodopády, zámek Laufen, plavby

 

Plavby: od dubna do října. Existuje několik tras, které začínají na pravém břehu u restaurace Schlössli Wörth. V nabídce je zpáteční přívoz z levého břehu na pravý (červená trasa) 7,50 CHF, který zahrnuje také vstup do zámku Laufen (vyhlídka, výtah, zámek).

Dále si můžete dopřát okružní plavbu k prostřední skále a zpět (žlutá trasa) 8 CHF, malý okruh k vodopádům a zpět (modrá trasa) 6 CHF anebo dlouhou plavbu (růžová trasa) k vodopádům a až za most u obce Rheinau, se zastávkou u zámku Laufen (vyhlídka, výtah, zámek) 10 CHF.

Možná je také kombinace plaveb k vyhlídce uprostřed vodopádů + malá okružní plavba + vyhlídka u zámku Laufen = 17 CHF.

Weby: rýnské vodopády, zámek Laufen, plavby