Rodný dům Napoleona Bonaparta (Maison Bonaparte) Ajaccio

V roce 1764 se Charles-Marie Bonaparte oženil s mladou Leticií Ramolinovou a spolu se usadili v rodinné rezidenci Bonapartů – na Korsice ve městečku Ajaccio, na západním pobřeží. Dne 15. srpna roku 1769 zde přišel na svět malý Napoleon (jako druhé dítě, a po něm jeho dalších 6 sourozenců: Lucien, Louis, Jerome, Elisa, Pauline a Caroline).

Rodný dům Napoleona (Maison Bonaparte) stojí na náměstí „Place Leticia“. Rodina se stěhovala na pevninu a pak zase zpět, Napoleon pak do Francie odešel v 9 letech, aby studoval na vojenské škole v Brienne. Zpět se vrací ve 22 letech a získává první politické zkušenosti. Pak ho osud zavlál do jiných koutů světa, svůj rodný ostrov navštěvuje na pár dní roku 1799 po návratu z Egypta. Poté se rozhodnul Korsiku navždy opustit.

V Napoleonově rodném domě je dnes skromné muzeum – Korsičané si na svého slavného rodáka nijak zvlášť nepotrpí. Za jeho vlády se ostrov měl hůř než za panování kteréhokoliv francouzského krále. Nesmělo se mluvit korsičtinou a každý, kdo projevil nějakou sympatii s hnutím za nezávislost, byl pro výstrahu popraven.

Egyptský pokoj i dýky na vendetu

V muzeu je k vidění jen několik kousků původního nábytku. Jedním z nich jsou dřevěná nosítka v předsíni, na nichž byla přenesena Napoleonova matka z kostela, když na ní přišly porodní bolesti. V patře se nachází několik vzácných starých map Korsiky a množství obrazů, dokumentů i zbraní. K raritním exponátům patří dvě typické korsické dýky využívané při vendetách a pár pistolí, které patřily Napoleonovu otci.

Jeden pokoj je zařízen tak, jak vypadal v době Napoleonova návratu z Egypta. Další místnost se věnuje historii rodiny během druhého císařství – zvláště Napoleonovi III. a jeho manželce Evženii z Montijo, poslední francouzské císařovně. Nahlédnout lze také do pokojíčku Napoleonovy matky, salonu, místnosti, kde se slavný Bonapart narodil, budoáru, pokoje s tajnými dveřmi nebo jídelny.

Otevírací doba: duben až září: 10:30 – 12:30 a 13:15 – 18 hodin a říjen až březen: 10 – 12 a 14 – 16:45 hodin
Poplatky: 7 €
Adresa: Musée national de la maison Bonaparte, Rue Saint-Charles 20000 Ajaccio, Francie
Web: http://musees-nationaux-malmaison.fr, www.ajaccio-tourisme.com
GPS: 41.917986, 8.738591