?> ?>

Průsmyk Vršič (Prelaz Vršič)

Průsmyk Vršič je nejvyšší silniční sedlo ve Slovinsku. Spojuje obec Bovec a městečko Kranjska Gora. Silnice, postavená ruskými válečnými zajatci během první světové války, prochází srdcem Julských Alp.

Horská silnice se klikatí v 50 ostrých serpentinách, každá z nich má svoje číslo. Z městečka Trenta je to 26 zatáček a z Kranjské Gory 24. Z Trenty jsou všechny zatáčky asfaltové, z vrcholu Vršiče do Kranjské Gory počítejte v zatáčkách s kočičími hlavami.

Silnice na Vršič je velmi působivá, nejkrásnější výhledy na Julské Alpy se odkrývají z vrcholu směrem do Kranjské Gory. Na silnici není velký provoz, kamiony ostré stoupání nezvládnou a lidé, co spěchají, používají raději dálnici, která Vršič objíždí. Jen kousek od hlavní silnice, na severní straně průsmyku, v nadmořské výšce kolem 1200 m, se nachází ruská pravoslavná kaple, kterou postavili ruští zajatci jako vzpomínku na své kamarády – roku 1916 zde totiž lavina pohřbila celý zajatecký tábor i s 300 vězni.

Na samotném vrcholu najdete dvě horské chaty nabízející tradiční slovinské pochoutky a oblíbený stánek se suvenýry, kde lze zakoupit vrcholovou samolepku, pohledy, nášivky, ale i tradiční slovinskou „borůvkovici“.

Nadmořská výška: 1611m
Maximální sklon: 15%
Délka: z Bovce do Kranjské Gory 42 km
Rok vzniku: 1915
Otevírací doba: Cesta je otevřena průměrně sedm měsíců v roce, záleží na sněhových podmínkách. Přes zimu je průsmyk uzavřen pro veškerý provoz. Otevřeno bývá od dubna do října, v Bovci je elektronická tabule s aktuálními informacemi.
Web: http://www.bovec.si/eng/
Poplatky: 0
GPS: 46.43549068867084; 13.74440044047549