Průsmyk Passo di Manghen

K perlám vysokohorských průsmyků Dolomit Passo di Manghen neodmyslitelně patří. Nachází se v nadmořské výšce 2 047 m, nedaleko města Trento v jižním Tyrolsku. Přes průsmyk vede silnice Strada Provinciale 31, která spojuje údolí Fiemme a Valsugana s obcemi Molina na severu a Castelnuovo na jihu.

Úzká asfaltová silnička se proplétá na obou stranách průsmyku lesem. Těsně předtím, než vyjedete na vrchol, silnice vyjde z lesa, ale ještě více se zúží, takže vám bude možná připadat, že musí skončit u stodoly nějakého statku. Nenechte se zmást a pokračujte přes horské louky vpřed. Několik stovek metrů před vrcholem možná uslyšíte jódlování – ne, nejsou to halucinace, je to jen pozvánka do místního hospicu, kde si můžete kromě odpočinku dopřát také lahůdky místní kuchyně. Na samotném vrcholu vás čeká nádherný rozhled na jižní stranu a Val di Calamento. Cesta z kopce pak vede mezi pastvinami a malým hájkem s mnoha točkami, které pokračují až do vesnice Telve.

Silnice do sedla Manghen, s maximálním sklonem 16%, je ve vynikajícím stavu a pyšní se titulem „nejjižněji vyasfaltovaná silnice nad 2 000 metrů v Dolomitech“. Pozor si dejte v lesních úsecích, kde můžete najet na mokré modřínové jehličí.

Do Manghenského sedla můžeme doporučit příjezd přes Lavazejoch (Passo di Lavaze), vzhůru z údolí Val d’Ega. Trasa tudy je doslova jedna báseň – malebná silnička zde nabízí spoustu skvělých toček. Naopak nejdelší cesta přes Karerpass, Val di Fassa a Val di Fiemme nelze příliš doporučit – jedná se o hlavní tahy.

Nadmořská výška: 2 047 m. n. m.
Otevírací doba: červen – říjen
Délka: 43 km Castello Molina di Fiemme – Borgo Valsugana
Poplatky: 0
Maximální sklon: 16%
Web: Visit Trentino
GPS: 46.175394, 11.439309