Pláž S’Archittu se skalním mostem na západním pobřeží Sardinie

Pláž S’Archittu charakterizuje jemný bílý písek, modro-zelené moře, ale hlavně největší skalní most na Sardinii. Najdete ji na západě ostrova u stejnojmenného městečka, asi 20 km od Cuglieri. Jižně odtud leží také známá pláž Is Arutas.

Skalnaté pobřeží S’Archittu z miocenního vápence je velmi rozmanité, s řadou mysů a zátok. Nejvýraznější přírodní památkou je asi 15 metrů vysoký skalní oblouk S’Archittu klenoucí se nad mořem. Zajímavý útvar byl vytvořen působením moře i větru. Jedná se vlastně o zbytek prastaré jeskyně, jejíž strop neodolal mořským vlnám a měnícímu se tlaku vzduchu a jednoho dne se propadl.

Okolí S’archittu pláž je velmi malebné, s vápencovými útesy a několika menšími zátokami. Na pláži je jak jemný bílý písek, tak i kamenité úseky, doporučujeme proto vzít si s sebou obuv do vody. Zdejší terén je velmi vhodný pro milovníky šnorchlování. Pláž nabízí několik barů, restaurací a dalších služeb, včetně půjčovny šlapadel. Je zde krásně přes den i navečer, kdy skalní brána je osvětlena nedalekým majákem.

Na pláž se dostanete po silnici SS 292 z Oristana do Cuglieri. Za vesnicí Riola Sardo pokračujte do Torre del Pozzo, až se dostanete do obce S’Archittu. Odbočte pak vlevo na jednu z vedlejších silnic po dlážděné promenádě. Menší pláž je vzdálena jen pár metrů od kamenné brány a dobře zde zaparkujete podél silnice. Po prašné cestě se dá také dojet až na samotné útesy.

Adresa: S’Archittu di Santa Caterina, Via dei Cardi, 09073 S’Archittu OR, Sardinie
Web: Sardinian beaches
GPS: 40.094943, 8.487554