Pláž Cala Goloritze – jedna z nejkrásnějších sardinských pláží

Jedna z nejzajímavějších sardinských pláží Cala Goloritze je umístěna při úpatí rokle na severovýchodním pobřeží ostrova. Pláž se skládá z hrubě zrnitého bílého písku a oblázků. Její krásu umocňuje impozantní skalní oblouk klenoucí se nad mořem a majestátní skalní věž Punta Goloritze, oblíbený cíl zdejších horolezců.

Stejně jako na ostatních pláží v okolí i tady je moře azurově modré a křišťálově čisté, přidanou hodnotu tvoří navíc ohromující vápencové skalní útvary. Nejpozoruhodnějším z nich je Monte Caroddi zvaná také Aguglia „Jehla“, 150 metrů vysoká skalní věž. Na jižním konci pláže uvidíte také obrovskou skalní bránu. Není divu, že Cala Goloritze byla roku 1995 zapsána na Seznam UNESCO. Pro milovníky šnorchlování představuje jednu z nejlepších lokalit na Sardinii.

Na pláž se lze dostat dvěma cestami: jedna vede na souši, druhá po moři. Pěšky je to docela daleko, ale námáhavá štreka určitě stojí za to (převýšení cca 500 m!). Pěší stezka začíná u parkoviště Su Porteddu. Ta nejdřív vede k pláži Cala Luna a pak ke Cala Goloritze. Stezka se vine přes nedotčené pohoří Supramonte di Baunei a směrem dolů trvá asi hodinu, zpátky počítejte hodinu a půl. Určitě si s sebou vezměte dobré boty s tvrdou podrážkou, skály jsou zde ostré. Nezapomeňte si také cca 2 litry vody na osobu a nějaké jídlo.

Pokud si, například v Cala Gonone, najmete člun, můžete sem přijet po moři. Motorové lodě s větším ponorem však nesmí kotvit blíže než 300 m od pobřeží, místo je vyznačeno bójemi.

Adresa: Cala Goloritzè, 08040 Baunei, Sardinie
Poplatky: parkování 5 €/den, vstup na pláž 1 €/osoba
Web: Sardinian beaches, Sardegna Turismo
GPS: 40.108211, 9.688506