?>

Piscinské duny u obce Ingurtosu (Duna Di Piscinas)

Jedny z nejvyšších písečných dun v Evropě, Duna di Piscinas najdete v západní Sardinii, nedaleko městečka Arbus (jižně od Oristana). Duny se rozkládají přibližně na 5 km2, a sahají od pobřeží do vnitrozemí v délce asi tří kilometrů.

Na západním pobřeží Sardinie v oblasti Sulciss-Inglesiente najdete opravdovou poušť se zlatými písečnými dunami, patřícími k nejvyšším v celé Evropě. Duny sčesané větrem se dostaly až na břeh, kde dosahují až 7 km délky a 70 m výšky. Pokud patříte k milovníkům surfování, je Piscinas tím pravým místem, kde si můžete vychutnat vysoké vlny v létě i během zimního období.

Písečné duny, abstraktní dílo přírody, vytvořil studený vítr Mistral (Bentu Maestru). V pouštní oblasti se daří neobyčejným rostlinám – divokým olivovníkům, pouštní lilii, plážové trávě nebo jalovci. Dune di Piscinas jsou přirozeným prostředím Jelena sardinského, středomořské suchozemské želvy a mořské želvy Karety obecné, které kladou vajíčka na pláži.

Nedaleko od břehu leží již 200 let jedna „anglická relikvie“ – pod hladinou lze ještě pořád zahlédnout vrak dopravní lodi, včetně velkého kanónu. V červenci a srpnu se tu zdržuje poměrně hodně lidí, pokud sem však přijedete mimo sezónu, budete tu sami a užijete si nádherné pohledy do této zvláštní krajiny.

Jak se k dunám dostat aneb pozor na benzín!

Motorkáři pozor! V této oblasti je benzínka doslova fatou morganou – nejbližší čerpací stanice se nachází až v obci Arbus nebo Guspini (cca 1 hodinu jízdy od dun). Načerpejte si proto raději v dostatečném předstihu.

Na pláž se dostanete po silnici SS 126 (ze směru od Arbusu nebo Fluminimaggiore). Odbočte na Ingurtosu SP 66 a jeďte po polní cestě cca 9 km. Na rozcestí odbočte doleva na Spiaggia della Piscinas, a asi po 20 minutách se dostanete na pláž.

Ze směru od Portu Maga (přímo u pobřeží) jeďte po SP 4.21 až k řece Rio Piscinas, přejeďte ji a odbočte vpravo a zaparkujte v deltě (39.544838, 8.454331).

Adresa: Duna Di Piscinas, Piscinas – Ingurtosu, 09031 Arbus VS, Sardinie
Otevírací doba: květen až září 9 – 19 hodin a říjen až duben 9 – 17 hodin
Poplatky: 5 €/den
Web: Sardegna Turismo, Sardinian beaches, Visit Arbus, foto: Ab digital photo
GPS: 39.543660, 8.452047