Pevnost Nauders v Tyrolských Alpách – opěrný bod monarchie

Alpská pevnost Nauders byla postavena v letech 1836 a 1846, jako strategická stavba v průsmyku Reschen. Jedná se o unikátní památku z dob rakousko-uherské monarchie – jedinou pevnost, která zůstala na rakouském území. Nachází se v těsné blízkosti rakousko–italských hranic v Tyrolských Alpách, severně od městečka Nauders.

Festung Nauders“ je pevná, pěti podlažní stavba z kamenných kvádrů. Byla postavena proto, aby blokovala důležitou silnici a chránila údolí řeky Innu před možnou invazí vojsk z Lombardie nebo švýcarského Engadinu. Je to jediný zcela dochovaný obranný komplex z tohoto období, který zůstal na území současného Rakouska.

Cestou, která od raného středověku spojovala střední a severní Evropu s Itálií, proudily zástupy poutníků, směřujících do Svaté země i obchodníci s nejrůznějším zbožím. V polovině 19. století bylo po zkušenostech z napoleonských válek rozhodnuto o výstavbě pevnosti, která by tuto cestu střežila před nevítanými hosty. Projektantem stavby byl Franz von Scholl, který geniálně využil přírodní podmínky soutěsky. Také vnitřní prostory byly důkladně promyšleny tak, aby každé patro představovalo samostatně bráněný úsek. Nechyběl zde ani nákladní výtah, osm kanónů a acetylenové světlomety zajišťovaly možnost boje v noci. Posádku činilo 87 mužů.

Dnes zde najdete vojenské muzeum se stálou expozicí „Doprava a průsmyk Reschens“ a exponáty zdejšího modelářského klubu. K pevnosti vede kvalitní asfaltová cesta, motorky lze zaparkovat přímo u brány. Prohlídka trvá a si 1,5 hodiny, otevřeno je pouze ve středu a v neděli.

Otevírací doba: středy a neděle v 15 hodin
Poplatky: 7 €
Adresa: Festung Nauders, Nauders, 6543 Rakousko
Web: www.nauders.com
GPS: 46.913301, 10.493065