Passo di Sella (Sellajoch) – proslulý průsmyk Dolomit

Žádný motorkář, který navštíví Dolomity, nesmí vynechat jeden z nejproslulejších průsmyků Dolomit – Passo di Sella, fascinující průsmyk s nezapomenutelným výhledem na překrásné hřebeny Torri del Sella, masiv Mesules a Sassolungo, sahající až do výšky 3 181 metrů.

Passo Sella (Sellajoch) je vysokohorský průsmyk v nadmořské výšce 2 244 m n. m., v italské provincii Trentino. Silnice přes průsmyk Sella spojuje údolí Gardena v jižním Tyrolsku a městečko Canazei v údolí Fascia (Trentino).

Na cestě počítejte se strmými úseky bez vyznačených krajnic, úzkou silnicí sotva širokou pro dva vozy najednou a na některých úsecích chybí svodidla. Vše je ale vykoupeno opravdu nádhernými výhledy.

Passo Sella je zejména výchozím místem do oblasti Sassolungo. Průsmyk nabízí úžasný pohled na blízké Sassolungo, nedaleký ledovec Marmolada a do hlubokého údolí Val di Fassa. Parkoviště zde ale není tak velké jako u nedalekého Passo Pordoi, takže tu může nastat problém s parkováním. Na vrcholu se nachází dvojice hotelů. V turistické sezóně je tu poměrně rušno, pokud si chcete užít trochu klidu, vyhněte se prvním třem týdnům v srpnu.

Nadmořská výška: 2 231 m n.m.
Otevírací doba: celoročně
Délka: 12 km Canazei – Miramonti
Poplatky: 0
Maximální sklon: 11%
Web: www.fassanews.com, www.dolomitesworld.com
GPS: 46.509398, 11.757479