Partyzánská nemocnice Franja u města Cerkno

V bývalé Jugoslávii se proti fašistické moci postavilo silné partyzánské hnutí, do jehož čela se postavil legendární Josip Broz Tito. Na Slovinsku partyzáni bojovali od roku 1941. I když se jim dařilo dobře využívat těžko přístupný krasový terén, intenzivní odpor proti Němcům si vyžádal dostupnou lékařskou péči a místo, kde se ranění mohli zotavit. Partyzánům se podařilo zbudovat síť polních nemocnic, z nich je tou nejslavnější nemocnice Franja, pojmenované po hlavní lékařce Franji Bojc-Bidovcové.

Tajná partyzánská nemocnice Franja byla vybudována za 2. světové války v obtížně přístupné soutěsce Pascia u obce Dolenji Novaki, jen 5 kilometrů od většího města Cerkno. Nemocnice sloužila především těžce raněným vojákům, kteří se do ní mohli dostat jen v noci a se zavázanýma očima.

Nemocniční komplex se sestával ze 14 dřevěných staveb, které doplňovaly další menší objekty. Ty byly vzájemně propojeny dřevěnými chodníčky a plošinami, pod nimiž protékal bystrý potok. Nemocnice samotná byla přístupná pouze po lávkách s padacími mosty. Byl tu operační sál, rentgen, izolace, lůžka pro rekonvalescenci, lékárna… Ostatní dřevěné budovy sloužily jako koupelna, prádelna, skladiště, malá elektrárna, ubytovny pro personál, tesařská dílna, vodní nádrž či dokonce elektrárna. Dodnes se dochovala řada původních lékařských nástrojů a dalšího vybavení.

Nemocnice měla své vlastní ozbrojené komando. Chránily ji také kulometná hnízda (přírodní bunkry) v strmých stěnách nad potokem, odkud kulometčíci číhali na nepřítele. Součástí obranné linie bylo i minové pole. Roklinka byla napadena dvakrát, ale nemocnice nebyla nepřítelem nikdy objevena. Nemocnice fungovala 18 měsíců a za tu dobu se tu zotavilo 578 raněných. Prvního pacienta zde přijmuli v prosinci roku 1943 a poslední ji opustil v květnu 1945. Unikátní nemocnice je dnes na seznamu UNESCO.

Otevírací doba: duben až září denně 9 – 18 hodin, říjen 9 – 16 hodin
Poplatky: 5 €
Adresa: Partizanska bolnica Franja, Dolenji Novaki, Slovinsko
Web: Slovenia-trips.com, Culture.si
GPS: 46.153914, 14.028174