Park Giara de Gesturi – domov divokých sardinských koní

Ve vnitrozemí Sardinie naleznete místo, kde žijí divocí koně. Je jím Giara de Gestura (sardinsky Sa Jara Manna), vysoká a strmá čedičová náhorní plošina, která se rozprostírá asi na 42 km2 na katastru obcí Gesturi, Tuili a Setzu, v provincii Oristano, v jižní části Sardinie, ve výšce 600 metrů nad mořem.

Plošina byla vytvořena před 2,7 miliony lety, když láva ze sopek Zepparedda a Zeppara Manna překryla starší sedimentární horninu. Přístupná je pouze z několika málo míst, podél jejího obvodu se nacházejí pozůstatky 23 nuragů a komplex Su Nuraxi Barumini (zahrnutý na Seznam UNESCO) leží jen pár kilometrů odtud, jižním směrem.

Plošina má své vlastní mikroklima, které je vhodným domovem pro řadu neobvyklých druhů flóry, což je nejlépe vidět na jaře, kdy půdu pokrývají trsy vřesu a vykvétá zde hned 15 druhů orchidejí. Na povrchu plošiny je řada prohlubní, ve kterých se drží po celý rok voda. Giara je domovem nejen pro více než 350 druhů rostlin včetně korkového dubu, ale také většiny populace sardinských divokých koní, jejichž celkový počet se odhaduje na 700 jedinců. Celá oblast byla vyhlášená přírodním parkem.

Sardinský kůň – prastaré orientální plemeno

Původ těchto koní není zcela jasný. Nejpravděpodobnější teorií se jeví to, že je sem v 5. století př. nl. přivezli Féničané nebo Řekové. Jedinou jistotou je, že se Sardinský kůň řadí k jednomu z patnácti původních plemen v Itálii.

Drsné prostředí náhorní plošiny způsobilo, že zdejší koně nedosahují velkého vzrůstu, zato jsou velice odolní a schopní aklimatizace i za nepříznivých podmínek. Většina z nich je hnědých, kaštanových nebo černých. Mají bohatou hřívu, větší hlavu, ne příliš dlouhý masivní krka a malá, zato silná kopyta. Jedná se o silné a temperamentní plemeno, které má vlastnosti asijského nebo orientálního typu koní, zejména plemene Berber (Berberský kůň je jedním ze starobylých pouštních plemen koní v Africe, které vzniklo zkřížením západního koně starogermánských Vandalů s koňmi orientálními).

Až do konce 50. let se tito koně používali v zemědělství, avšak v 60. letech je nachradily stroje a mnoho koní bylo bohužel zabito. V roce 1971 již reálně hrozilo, že bude toto plemeno vyhubeno. Několik jedinců bylo vysazeno také v parcích Monte Arci a Capo Caccia na severu Sardinie. Dnes se tito koně využívají v zemědělství i jezdectví. Italský ústav pro chov koní se snaží z divokých sardinských koní a arabských koní vytvořit nové plemeno s názvem Giarab, které by se hodilo pro jezdecký sport.

Jak a kdy do parku

Nejjednodušší přístup k plošině je z obce Gesturi. Musíte jet kolem vesnice (ve směru od Barumini) a sledovat ukazatele na Clara de Gestura. V určitém bodě uvidíte šipku do park, ukazující na strmou silnice po levé straně – tu však nesledujte, nýbrž stoupejte dále napravo. Po krátké chvíli se dostanete ke vchodu do parku.

Do parku lze vstoupit zdarma, ovšem doporučuje se zakoupit si mapu ve výši 2 €. Díky ní uvidíte všechny trasy parkem i vodní plochy. U třetího mokřadu (Oromëo Pauli) se zdržují koně téměř vždy. Nejlepší čas na jejich pozorování je buď brzy zrána, nebo pozdě odpoledne.

Adresa: Il Parco della Giara, 09029 Tuili, Sardinie
Otevírací doba:
od října do března denně 10 – 13 a 15:30 – 18 hodin
od dubna do září denně 10 – 13 a 15:30 – 19 hodin
Poplatky: 2 € (mapa)
Web: Parco dell Agiara, Sardegna Turismo
GPS: 39.739552, 8.979785