Panoramatická Východní silnice 125 – Orientale Sarda

Jízda po „Východní silnici“ SS 125 je pro motorkáře skoro povinností. Nádherná esíčka a ještě krásnější výhledy na skalní masivy si prostě nesmíte nechat ujít. Silnice vedoucí nedaleko východního pobřeží Sardinie je velmi stará, používala se již ve starověku.

Moderní silnice, která se dnes pyšní kvalitním povrchem byla postavena roku 1928, a vede těmito městy: Dorgali – Baunei – Tertenia – Muravera – Cagliari. V roce 1935 byla přistavěna ještě část Orosei – Cagliari. Celá trasa tak měří 217 km. Mimo těchto několika měst vede cesta neobydlenou hornatou krajinou, doporučujeme proto si vždy včas natankovat.

Silnice prochází Národním parkem zálivu Orosei, kde se nachází slavný kaňon Gorropu, jeskyně Istampu, nuragická vesnice Tiscali nebo hora Monte Oddeu. Nejkrásnější částí jsou však vracečky ve vápencových skalách nedaleko města Urzulei. Nachází se zde Tacchi d’Ogliastra a I tacchi di Jerzu, nádherné skalní útvary. Na 39. kilometru se cesta vine po silnici, kterou roku 1800 vytesali horníci celou do skalního masivu.

Buďte však při cestě obezřetní – silnice, na které moc provozu nebývá, vede povětšinou opuštěnou krajinou, a tudíž se místy dostává doslova pod nadvládu hospodářských zvířat. Houkání ani agresivní jednání zde většinou selhává, nechte tak raději krávy, ovce, kozy nebo prasata v klidu přejít. Na konci cesty, za obcí Muravera, je poslední úsek do Cagliari označen SS 125 var, což znamená, že následuje silnice dálničního typu.

Adresa: Strada Statale 125 „Orientale Sarda“, Sardinie
Délka: z Orosei do Cagliari 217 km (nejkrásnější úsek Dorgali – Lotzorai cca 60 km)
Otevírací doba a poplatky: celoročně volně přístupno
Web: Sardegna Turismo
GPS: 40.097451, 9.574306