Panoramatická cesta “Costa del sud“

Vyhlídková silnice „Strada Panoramica della Costa del Sud“ podél stejnojmenného pobřeží, v mapě zakreslena pod číslem SP 71 se vine po pobřežních útesech mezi obcemi Porto di Teulada a Chia v délce asi 25 km. Cestu s nádhernými výhledy a řadou zátok lemují strážní věže postavené během španělského období*.

Od Porto di Teulada, prvního úseku s několika vracečkami, se silnička zvedá k nejvyššímu bodu – mysu Capo Malfatano. Během putování si můžete udělat pauzu na pláži Piscinni s neuvěřitelněi azurovým mořem. Za mysem je další velmi populární pláž Cala Teuradda, která se chlubí až smaragdovým odstínem vody. Navíc je tu příjemný letní plážový bar.

Od vody cesta stoupá zpět do vnitrozemí. Pokud rádi fotíte nebo si užíváte pěkné výhledy, zahněte v Porto Campana po úzké boční ulici a jeďte po prašné polní cestě k majáku na Capo Spartivento. Odtud se vám naskytne nádherný pohled na zátoky a pláže táhnocí se odtud k severu. Dávejte pozor, abyste pořád sledovali hlavní pobřežní spojnici směrem do Cala Cipolla (značení je zde poměrně slabé a polních cest mezi borovicemi a jalovci mnoho). Osvěžení zde nabízí např. známá pláž Su Giudeu.

Na samém konci tohoto úseku, u hlavní silnice do Cala Cipolly uvidíte další španělskou strážní věž střežící malý resort Chia s pěknou pláží.

*Ostrov byl častým cílem útoku pirátů. Roku 1570, kdy Sardinie spadala pod Španělské království, přišli Španělé s plánem, postavit na pobřeží bariéru z obraných a strážních věží. Za deset let tak na Sardinii vyrostlo přes 30 obranných pevností.

Adresa: Strada Panoramica della Costa del Sud, Strada Provinciale 71, 09019 Teulada CA, Sardinie
Otevírací doba & poplatky: volně přístupno
Délka: Porto di Teulada – Chia 25 km
Web: Sardegna Turismo
GPS: 38.916919, 8.764274