Ötztalská ledovcová silnice – Ötztaler Gletscherstraße

Patnáct kilometrů dlouhá vyhlídková silnice Ötztaler Gletscherstraße se nachází ve výšce 2 830 m n. m. a patří mezi nejvyšší horské silnice ve východních Alpách. Spojuje obec Sölden s lyžařskými areály na ledovci Tiefenbach, mezi horami Innere Schwarze Schneid a Äußere Schwarze Schneid. Podle webu Dangerousroads.com se Ötztalská ledovcová silnice řadí do první pětadvacítky nejkrásnějších horských silnic v Evropě.

Ötztalská silnice na hranicích Rakouska a Itálie, je druhou nejvyšší dlážděnou silnicí v Evropě. Silnice kličkuje mezi ledovci Rettenbach a Tiefenbach, které propojuje tunel Rosi Mittermeier (1 750 m), nejvyšší silniční tunel v Evropě. Na jeho jižním konci se dostanete do bodu s nejvyšší nadmořskou výškou celé silnice, která činí 2 830 metrů nad mořem.

Cesta stoupá údolím Rettenbach ze Söldenu v Ötztalských Alpách v Tyrolsku. U nejvyššího bodu údolí, v úpatí Rettenbachského ledovce, se silnice stáčí na jih a stoupá skrz druhý nejvýše položený silniční tunel v Evropě, který je zároveň nejvyšším místem cesty. Odtud pak sestupuje do lyžařského areálu na ledovci Tiefenbachferner. Na obou ledovcích (Rettenbach i Tiefenbach Glacier) najdete rozsáhlá parkoviště.

Silnice byla postavena v roce 1972 na základech starší Hochsöldenské silnice. I když její maximální sklon dosahuje 13%, má silnice dva jízdní pruhy v každém směru a ani pro autobusy nepředstavuje žádný problém. Cesta je otevřena přes i zimu, pokud není aktuální nebezpečí lavin. Po řidičích automobilů se vyžaduje sněhová výbava, a to i v létě!

Nadmořská výška: 2 830 m n. m.
Otevírací doba: celoročně
Délka: Sölden – ledovec Rettenbach 13 km + ledovce Rettenbach – Tiefenbach cca 3 km
Poplatky: 5,50 €, 10 € zpáteční
Maximální sklon: 11%
Web: Sölden.com, Tirol.at
GPS: 46.924295, 10.944706