Opuštěná vesnice Occi – místo, kde kameny vyprávějí

Opuštěná vesnice Occi se nachází nad obcí Lumio, asi 10 km od města Calvi. Rozkládá se na náhorní plošině ve výšce 377 metrů nad mořem, kde vám panoramatický výhled vezme dech.

První zmínka o vesnici pochází z roku 1589, ale odhaduje se, že byla založena ve 14. nebo 15. století. Tak jako jiné vesnice na Korsice, začalo se v devatenáctém století Occi vylidňovat. Úplně posledním obyvatelem byl Giudicelli Felix, který zemřel v roce 1927. Od té doby vesnička chátrala, až do podoby jakou má dnes.

Ze zachovaných staveb je nejvýznamnější kostel sv. Annunziata. Peníze na jeho rekonstrukci byly získány především ze soukromých darů. Ostatní stavby domů se staly časem cílem nevítaných návštěvníků, kteří pobrali, co mohli – mimo předmětů denní potřeby po posledních majitelích i mlýnská kola na olivový olej nebo samotné kameny, ze kterých byly domy postaveny.

Dnes se o bývalou vesnici stará Sdružení na ochranu obce Occi, které bylo založeno za účelem zachování a ochrany Occi. To se také zavázalo, že obec bude přístupná pouze turistickou stezkou a nebude předmětem komerčního využití.

Všechny cesty vedou do Occi

Do opuštěné vesnice vedou tři cesty:

První z nich začíná jen pár metrů nad vchodem do tábora „Panoramatic“, na okresní silnici č. 71, která spojuje Lumio a Lavatoggio. Není sice pravidelně udržovaná, ale je z části zpevněná.

Druhá, nejdelší a nejobtížnější, začíná u kaple „Notre Dame de la Stella“ mezi Capu d’Occi a Capu Braccaghju. Je dostupná ze silnice D151 nebo z obce Lavatogio. Ovšem počítejte s tím, že to co vede od kaple nelze nazývat silnicí.

Třetí cesta (pro pěší) se nabízí od hotelu – restaurace „Chez Charles“ na severním okraji obce Lumio. Tato cesta je nejlépe udržovaná a nejvíce užívaná, do Occi se po ní dostanete za 20 – 30 minut. Bez potíží ji zvládnou i děti.

Návštěva Occi je nevšedním zážitkem a mimo hlavní sezónu se může stát, že tu po celou dobu nikoho nepotkáte. V turistických průvodcích totiž toto místo nenajdete.

Otevírací doba: celoročně volně přístupno
Adresa: Occi, D71, 20260 Lumio, Korsika
Poplatky: 0
Web: www.visit-corsica.com
GPS: 42.584504, 8.839209