?>

Nurag Santa Sabina u obce Silanus

Nurag Santa Sabina (někdy také Sarbana) najdete u městečka Silanus v provincii Nuoro, vedle stejnojmenného byzantského kostela. Celý komplex se kromě nuragu sestává z pozůstatků neolitické vesnice, hrobky obrů a posvátné studny.

Dodnes zachovalá nuragická věž z čedičových kvádrů bývala centrem monumentálního komplexu, spolu s velkou vesnicí, dvěma hrobkami obrů a posvátou studnou. Průměr základny veže je 12,60 m a i když byl její vršek pobořen, měří dnes 8,60 m.

Vstup je orientován k jihu, vevnitř objevíte dosud stojící schodiště do horních pater věže. Hlavní chodba vede ke krásné kruhové komoře, která má průměr 4,15 m a jejíž tři výklenky byly uspořádány do kříže. Nurag pochází z druhé poloviny čtrnáctého století před naším letopočtem, tedy z konce doby bronzové.

Mimo prastarého pravěkého nuragu hned vedle stojí také románský kostel St. Lorenzo z 11. století. Patří k nejvýznamějším stavbám tohoto druhu na ostrově a potvrzuje tak návaznost byzantských tradic na místní kulturu. Budova má velmi zvláštní tvar – skládá se z centrální rotundy, na kterou přiléhají dvě obdélníkové místnosti.

K nuragu a kostelu se dostanete po silnici SS 129 z Macomeru směrem na Nuoro (cca 7 km). Nurag je jasně viditelný na pravé straně a příjezd k němu je označen turistickými značkami.

Adresa: Crèsia e Nuraghe de Santa Sarbana, Strada Statale 129, 08017 Silanus NU, Sardinie
Otevírací doba: březen – listopad 9až 13 a 15:30 až 18 hodin
Poplatky: 2,50 €
Web: Sardegna cultura
GPS: 40.275101, 8.882970