Nurag Mannu u Cala Gonone nad zálivem Orosei

Archeologické naleziště Nuraghe Mannu spadající do období Nuragické kultury, se nachází na náhorní plošině sopečného původu, asi 200 metrů nad hladinou moře, na východním pobřeží Sardinie, ve středu zálivu Orosei v provincii Nuoro nad obcí Cala Gonone. Jedná se o kdysi nejlidnatější prehistorické město.

Mannu Nuraghe (Velký Nurag) je součástí archeologického naleziště vypínajícímu se na čedičové náhorní plošině 200 metrů nad mořem na strategickém místě, které dominuje celému zálivu Orosei. Celý komplex, objevil a prozkoumal v roce 1927 italský archeolog A. Taramelli. Nuragický komplex se datuje do střední doby bronzové (asi 1 500 př.nl.), hlavně díky četným keramickým a kamenným nálezům, včetně předmětů každodenní potřeby, které zde byly objeveny.

Bez ohledu na své jméno je Nurag Mannu poměrně malá stavba skládající se z jediné věžovité budovy z čediče a trachytu (šedivě zbarvených vulkanických hornin). Maximální výška věže dosahuje 4,70 metrů o průměru asi 12 metrů. Vchod, lichoběžníkového tvaru, je obrácen k východu. Nurag pravděpodobně sloužil jako pozorovatelna a doplňoval větší komplex Su Nuragheddu, který se nachází jen o několik set metrů dále na čedočové plošině Su Planus.

To, co činí z nuragu Mannu zcela jedinečné archeologické místo, je počet chýší, kterých zde bylo zdaleka nejvíc ze všech ostatních nuragických vesnic na ostrově. Ta zdejší čítala na 200 obydlí a byla nepřetržitě osídlena po celé římské až do císařského období. Uvážíme-li, že v jedné chatrči mohlo žít 25 osob, byla tato vesnice schopná pojmout až 5 000 obyvatel.

Jak se k nuragu Mannu dostat

K pravěkému sídlišti se snadno dostanete po silnici SS 125 od Dorgali ve směru Baunei. Na křižovatce, se dejte ke Cala Gonone a jeďte ještě 5 kilometrů. Pak odbočte na polní cestu (až do Cala Gonone nedojedete), která vede přímo k nuragu. Stejnou cestou vás povedou značky také k farmě Nuraghe Mannu (Agriturismo Nuraghe Mannu). Cesta po prašné silničce je dlouhá cca 2 km.

Adresa: Nuraghe Mannu, 08022 Cala Gonone, provincie Nuoro, Sardinie (spadá pod Museo Archeologico Dorgali)
Otevírací doba: duben 9 – 17; květen, červen, září 9 – 18; červenec a srpen 9 – 19; říjen 10 – 17
Poplatky: 3 €
Web: Museo archeologico Dorgali
GPS: 40.259554, 9.620045