Nurag Albucciu u Arzacheny

Archeologickou lokalitu oblasti Arzachena lze považovat mezi jednu z nejzajímavějších na Sardinii. Nedaleko města, na rovné ploše s výhledem na okolní údolí, které obklopují keře myrty a čočková pole, najdete nurag Albucciu, v překvapivě zachované podobě.

Nuraghe Albucciu stojí na žulovém masivu, má tvar komolého kužele a jeho vrchol tvoří terasa, pravděpodobně jakási strážní věž. Nurag byl podle odborníků postaven mezi čtrnáctým a dvanáctým stoletím př. nl. Kolem nuragu jsou patrné pozůstatky kruhových chýší, které tvořily osadu. Během archeologických prací se zde našlo několik bronzových předmětů, včetně sošky s rukama zdviženýma k modlitbě, dýky a situla (kovová nádoba ve tvaru vědra), které jsou k vidění v Muzeu Sanna v Sassari.

Stavba se dobře zachovala i proto, že jsou zde použity smíšené stavební prvkydolmen* a tholos**. Je postavena na dvou podlažích a je orientována k západu. Stěny jsou vyrobeny z hrubých žulových kvádrů uspořádaných v nepravidelných řadách.

Nedaleko megalitické stavby (cca 80 metrů) byla objevena také hrobka gigantů Moro, ve které archeologové našli rytiny a mince z Kartága, což dokazuje, že se hrobky používaly i v pozdějších obdobích. Mimo to se jen 6 km odtud směrem na východ nachází slavné pohřebiště Coddu Vecchiu.

* několik vztyčených kamenů s vodorovným překladem z velkých nepravidelných kamenných bloků
** kruhová stavba s kuželovou střechou nebo klenbou z doby bronzové

Adresa: Nuraghe Albucciu, 07021 Arzachena, Sardinie
Otevírací doba: 9 – 13 a 16 – 19 hodin
Poplatky: 2,50 €
Web: Turismo Arzachena
GPS: 41.068027, 9.409915