?>

Nekropole Anghelu Ruju u Alghera

Nekropole Anghelu Ruju je neolitický jeskynní komplex čtyřiceti hypogeí (obřadních prostor ležících pod zemí) známých jako Domus de Janas „Obydlí čarodějnic“. Jedná se o prostory vytesané ve skalách (cca 2 900 let př. nl.), které se nacházejí 10 km severně od města Alghero.

Nekropoli Anghelu Ruju tvoří 38 hrobů propojených a vytesaných z měkkého pískovce. Hrobky jsou jedny z nejvýznamnějších Domus de Janas (Obydlí čarodějnic) na ostrově a patří mezi nejvýznamnější příklady pravěké kultury v celé Středozemní oblasti.

Komorové hroby jsou zdobeny symboly býka a rohů vytesaných do zdí a pilířů, dále jsou tam obrazce vytvořené červenou hlinkou (okrem) symbolizující barvu krve a falešné dveře východního stylu představující bránu do posmrtného života. Hrobky se skládají z několika propojených komor se sloupy, schody a výklenky. Některé z nich zdobí také geometrické tvary, které jsou zřetelné ještě dnes.

Několik hrobů vykazuje známky masového pohřbu, ale většina z nich „obývali“ jedinci ležící na zádech. Archeologové zde našli také kostry těl, kterým bylo před pohřbem odstraněno maso a několik případů zpopelnění. Dále se v hrobkách nalezlo velké množství ostrých kamenů, které se používaly k dlabání těchto místností.

K „Městu mrtvých“ se dostanete z Alghera po silnici SP 42 směrem na Porto Torres. Asi po 10 kilometrech uvidíte směrovky k pohřebišti.

Adresa: Anghelu Ruju Necropolis, Sardinie (nedaleko letiště Fertilia)
Otevírací doba: duben – říjen, 9 až 19 hodin
Poplatky: 3 €
Web: Alghero Sardinia
GPS: 40.632747, 8.326455