Národní park Nockberge v rakouských Korutanech

Druhá nejstarší biosférická rezervace v Rakousku byla založena v roce 1987. Rozkládá se na ploše 184 km2 ve spolkové zemi Korutany (jižní Rakousko) a spadá do Gurktálských Alp. Na území NP je pouze jeden stejnojmenný horský masív Nockberge s nejvyšší horou Grosser Rosenock 2 440 m.

Pro NP Nockberge jsou typické oblé kopce s horskými loukami a pastvinami, na kterých se pasou všudypřítomné krávy, ovce nebo koně. Celá oblast je poměrně málo navštěvovaná (v porovnání s většími středisky a NP), a tak není výjimkou, že na stezkách téměř nikoho nepotkáte. Park je domovem pro spoustu vzácných zvířat, třeba tetřeva hlušce, lišku, sviště horského nebo kamzíky. V potocích spatříte pstruha a nad hlavou vám proletí orel!

Dokonalý romantický dojem získáte v malých vesničkách, kde můžete ochutnat čerstvé mléko nebo domácí máslo. Západní část NP protíná 34 km dlouhá vysokohorská placená cesta Nockalmstraße. Díky převýšení 1 085 metrů nabízí přírodní zajímavosti v odlišných vegetačních pásmech a odhalí vám také krásné panoramatické výhledy. Díky zdejší naučné stezce s 12 informačními místy poznáte nejen historii oblasti, ale i místní tradice.

Adresa: Biosphärenpark Nockberge, Ebene Reichenau 117, Rakousko
Web: stránky parku, silnice Nockalmstrasse
GPS: 46.884072, 13.749819