Národní park Lo Zingaro

Národní park Lo Zingaro je první přírodní rezervace, která byla na Sicílii zřízena v květnu 1981. Park se nachází na severozápadě ostrova a táhne se asi 7 kilometrů podél nedotčeného pobřeží zálivu Castellammare, který lemují horské hřebeny. Malebnou krajinu dotváří malé zátoky a strmé útesy.

NP Zingaro se rozkládá na ploše 1 650 m² mezi městy Scopello a San Vito lo Capo. Park se chlubí velkou rozmanitostí a hojností živočišných druhů a bohatou florou. Žije zde minimálně 39 druhů ptáků, kteří zde hnízdí, zejména dravců. Zahlédnout můžete sokola stěhovavého, poštolku obecnou nebo a káně lesní. Rostlin tu roste na 700 druhů, z toho 20 druhů endemicky (pouze na tomto místě). Doslova na každém kroku narazíte na různobarevné ještěrky, které jsou velké až 40 cm. Setkat se můžete také s místními hady. Oblast má také bohatou archeologickou minulost, což dokládají jeskyně Uzzo, které patří mezi první pravěká sídliště na Sicílii.

Scopello
13°
8°
Mon
8°
Tue
7°
Wed
Weather from OpenWeatherMap

Rezervací se můžete projít po upravených bývalých pastýřských stezkách, na kterých naleznete přístřešky, studánky s pitnou vodou i místa na piknik. Bohužel tu nejsou žádné silnice, takže nezbývá než oblast navštívit pouze pěšky. Území parku zahrnuje kromě pobřeží také moře a pláže, které se táhnou podél pobřeží. Jsou krásné a písčité, omývané průzračným mořem. Dostanete se k nim po různých strmých cestičkách či schůdcích.

Do rezervace se dostanete buď z jihu přes malé rybářské městečko Scopello nebo ze severu z městečka San Vito Lo Capo. Dobré značení vás dopraví až na turistické parkoviště. Nejoblíbenější trasou je 7 km dlouhá cesta po skalnatém pobřeží, která dříve sloužila soumarům se zásobami mezi městy Scopello a San Vito. Jedním směrem ji projdete asi za 3 hodiny. Jedná se o oblast bez civilizačních vymožeností, takže svačinu radši sebou.

Otevírací doba: od pondělí do neděle od 7:00 do 19:30 hod.
Poplatky: 5 €
Adresa: Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, Via Salvo D’Acquisto 1, 910 14 Castellammare del Golfo (TP), Itálie
Web: Riserva Zingaro, mapa parku
GPS: 38.081950, 12.808510