?>

Muzeum tradičních sardinských masek Mamoiada

Městečko Mamoiada v srdci Sardinie je známá pro svůj tradiční lednový masopustní rej: hlavními postavami jsou Mamuthones a Issohadores, které nosí typické tmavé dřevěné masky a během průvodu musí předvádět něco, jako taneční rituál. Ten, kdo představuje Mamuthones, na sobě má řadu těžkých kravských zvonců, které při pohybu vydávají velmi působivý zvláštní zvuk.

Mamoiada je malé město v regionu Nuoro, zapadlé v Barbagijských horách, ve středu Sardinie. Lednový karneval pravděpodobně o letní dovolené nestihnete, ale navštívit Muzeum masek Středomoří (Museo delle Maschere Mediterranee) není vůbec špatný nápad. Můžete tu obdivovat nápadité masopustní masky z mnoha středomořských oblastí a porovnat je s těmi našimi.

Muzeum je v první řadě zaměřeno na druhy masek a maškar – dělí je podle typu dřeva, ze kterého byly vyrobeny, jaká zvířata představují, zvláštně tvarované masky zdobené ovčí kůží, kravskými zvonci a dalšími doplňky, které způsobují strašlivý hluk. Prohlídka muzea začíná krátkým filmem, který vám ukáže průběh masopustu. Dále uvidíte řadu sardinských a středomořských maškar (např. z Řecka, Chorvatska, Slovinska… atp.). Jedno křídlo pokoje se skládá ze dvou velkých oken. Ta se otevírají ven (s výhledem na město), tak jako by se jednalo o oči masek. Zároveň jsou zde předtaveny typické maškary nazvané „Mamuthones„, „Issohadore„, „Boes„, „Merdules“ a „Thurpu„.

Pastevec a jeho oběť – Issohadores a Mamuthones

Maškara Mamuthone je pokryta ovčí kůží a obličej jejího nositele zakrývá maska z tmavého dřeva s chladným výrazem. Na těle (většinou na zádech) má mnoho kravských zvonců, jejichž váha mnohdy přesahuje 30 kg. Isohadores mají většinou bílou masku s neutrálním výrazem, červený kabátec se zlatými knoflíky, bílou košili a kalhoty. Na ramenou mají popruh s malinkými bronzovými zvonečky a vyšívaný opasek s lasem. Na nohou mají kožené holinky.

Mamuthones chodí ulicemi společně v průvodu a občas poskočí do rytmu tak, aby jejich zvonky rytmicky ladily se zvukem hudby. Každého Mamuthona vede jeden Issohadore, který má dlouhé lano, jímž svou oběť popohání. Bez tíhy kravských zvonců jsou Issohadores mnohem hbitější než jejch zajatci, ale musí je pozvolna doprovázet městem v jejich pomalém rytmu. Většinou se Mamuthones rozdělí do dvou souběžných řad po šesti, zatímco je „vede“ osm Issohadores. Skupiny se pak pohybují jednotně, jako při tanci. Během průvodu provádějí Issohadores i další kousky – mezi přihlížejícími mladými ženami si vyberou tu „svou“ a pak si ji jako „úlovek“ přitáhnou k sobě lasem. Ulovená žena bude mít po celý rok štěstí a bude plodná…

Někteří lidé věří, že tato tradice vznikla již v prehistorických dobách jako součást pohanských rituálů lidí Nuragické kultury. Možná to byla oslava na počest sklizně nebo svátku pastýřů, a obraz býka byl prezentován jako obdoba totemového zvířete. Mezi další hypotézy patří ta, že se jedná vlastně o oslavu a zobrazení historické události – vítězství pastevců z Barbagie (vnitrohorská oblast Sardinie) nad Saracény. Pak by Mamuthones zosobňovali porařené Saracény, vězně, kteří byli svázáni a ověšeni zvonky, a s hanbou vedeni ulicemi města. Další, nejméně populární, verze mluví o průvodech Mamuthones v souvislosti s kultem Dionýsa.

Adresa: Museo delle Maschere Mediterranee, Piazza Europa 15, 08024 Mamoiada NU, Sardinie
Poplatky: 4 €, osoby nad 65 let 2,60 €
Otevírací doba: celoročně, od úterý do neděle 10 až 13 a 15 až 18 hodin
Web: Museo delle maschere
GPS: 40.211019, 9.283595