Muzeum první světové války (Museo della Grande Guerra) v pevnosti Tre Sassi

Muzeum první světové války v pevnosti Tre Sassi se nachází asi dvě minuty jízdy od průsmyku Falzarego, na cestě od sedla Valparola do Cortiny d’Ampezzo. K vidění jsou zde válečné předměty nalezené v této oblasti fronty, fotografie a dokumenty, které líčí osudy obyvatel i zdejší horské oblasti zasažené válkou.

Pevnost Tre Sassi nechalo vybudovat už koncem 19. století Rakousko-Uhersko na ochranu své jižní hranice. Masivní stavba se silnými zdmi postavenými z velkých balvanů byla vyzbrojena dvěma horskými a dvěma pevnostními děly, které mířily do průsmyku Falzarego. V pevnosti mohlo být umístěno až 100 vojáků.

V roce 1910 byla pevnost modernizována, ale hned po zahájení války bylo jasné, že je už zastaralá. Roku 1915 ji začalo od Cinque Torri ostřelovat italské dělostřelectvo, které dokonale zničilo střechu. Pevnost byla evakuována a rakouští vojáci byli rozmístěni po celé hoře Sass de Stria. Neodešli však jen tak, ale na své nepřátele nastražili malou léčku – budovu nechávali v noci osvětlenou a Italové v domnění, že je pevnost stále obývaná na ní zbytečně plýtvali cennou municí. Rakušané tak získali i čas na vybudování nového opevnění.

Během nedávné rekonstrukce se v pevnosti Tre Sassi podařilo opravit škody napáchané během války a také v průběhu třicátých a čtyřicátých let, kdy byly odvezeny veškeré kovové části (pancéřování, otočné kupole a traverzy). Stopy po bombardování však byly zachovány jako připomínka historických událostí.

V místnostech, kde dříve žila posádka a byly zde umístěny obranné zbraně, dnes spatříte mnoho památek na vojenské i civilní události té doby. Ve stěnách jsou >úzké průhledy a široká okna, která dodávají interiérům pevnosti působivou atmosféru. Skrze otevřené střílny můžete projít zpátky v čase a dozvědět se o životě těch, kteří bojovali v okolních horách Col di Lana, Settsass, Sass de Stria, Cinque Tori a Lagazuoi. Všechny vystavené předměty pocházejí z okolí zdejší frontové linie. V těsné blízkosti pevnosti se také nachází jezero Valparola obklopené rozlehlými loukami a horská chata Rifugio Valparola.

Otevírací doba: 15. 6. – 30. 9. Otevřeno denně od 10 do 13 a od 14 do 17 hodin.
Poplatky: 7 €
Adresa: Passo Valparola, 32043 Cortina D’Ampezzo, Itálie
Web: www.cortinamuseoguerra.it, www.grandeguerra.dolomiti.org
GPS: 46.527699, 11.984781