Muzeum olivového oleje Cisano

V obci Cisano, mezi Bardolinem a Peschierou, se nachází pro nás neobyčejné Muzeum olivového oleje. Mezi nejzajímavější exponáty muzea patří staré ruční lisy na olivy, mlecí zařízení, šroubové lisy a replika hydraulického lisu z 19. století. Muzeum založila firma Cisano del Garda Oil Mill, která v Itálii působí od roku 1936.

Muzeum je rozloženo do třech místností – v prvních dvou jsou historické stroje, většinou dřevěné. Uvidíte tu impozantní pákový lis na olivy, který byl poháněn koňskou silou a mnoho šroubových lisů různých typů i velikostí. Nechybí ani první ruční železné lisy nebo klasický lis moderního typu s ručně ovládaným čerpadlem. Jsou tu také všelijaké nádoby k uložení konečného produktu – olivového oleje.

Ve třetí místnosti najdete vše, co s lisováním oleje souvisí: ať už se jedná o nejrůznější nádobí nebo olejové lampy. Lidé žijící ve Středomoří totiž odedávna používali olivový olej nejen na vaření, ale také pro kosmetické a léčebné účely, ohřev i osvětlení. Expozici doplňují grafy a zajímavosti o pěstování oliv, jejich šlechtění i popis jednotlivých fází sběru a zpracování.

Samozřejmě zde najdete také obchod se širokým sortimentem produktů od panenského oleje přes olivové octy, vína, med, omáčky, alkohol nebo olivovou kosmetiku.

Otevírací doba: od pondělí do soboty 9 – 12:30 a 14:30 – 19 hodin, neděle 9 – 12:30 hodin
Poplatky: 0
Adresa: Museo dell’Olio, Via Peschiera 54, 37011 Cisano di Bardolino VR, Itálie
Web: http://museum.it
GPS: 45.523676, 10.729093