Muzeum korálu Alghero

Muzeum mořského korálu sídlí v krásné vile Constantine v centru Alghera, sídlí jen pár set metrů od náměstí Piazza Sulis a pobřežní promenády na jižní straně starého městského opevnění. Lov korálů se prováděl u pobřeží Sardinie od nepaměti a zdejší „červené zlato“ patří k nejcenějším ve Středozemním moři.

Expozice vám ukáže vše o zdejších proslulých korálech – dozvíte se historii jeho lovu od pravěku přes starověk, kdy byl používán také pro kultovní účely. Lidé jej uctívali v souvislosti s krví a životem.

Jsou tu staré fotky zařízení a lodí, které se v minulosti pro lov používaly (zajímavá je především sbírka starého potápěčského vybavení), staré nástroje a zařízení užívané k získání „červeného zlata“, předměty vyrobené z korálů, a několik videí dokonce v angličtině. Nechybí ani ukázky mořského ekosystému. Ač nevelké muzeum, rozhodně stojí za návštěvu. Milovníci historie zde odhalí starobylou a významnou tradici sardinských korálových šperků.

Lov korálů se prováděl u pobřeží Sardinie od nepaměti, a to pomocí kříže svatého Ondřeje – což je dřevěný kříž tvaru X s připojenými sítěmi, který se spustil na mořské dno, a sítě se zamotaly do korálů. Od roku 1830 se začala používat tzv. „barra italiana“ vylepšená verze z těžkých železných tyčí se sítěmi pocelé jejich délce. Dnes je lov korálů striktně regulován a jeho pravidla se přísně kontrolují. Každý rybář – korálník musí vlastnit zvláštní licenci, kterých se ročně uděluje jen 25 a platí pouze od května do října. Loví se pomocí potápěčské techniky v hloubce nejméně 80 metrů.

Od 13. století zde funguje umělecká škola, kde se mladí učni učí umění řezbářské práce s korály. Je to těžké učení, ke kterému se používá spousta nástrojů podobných zubařským. Mladí učni od 12 let pak pracují po dobu pěti let bez mzdy a zdokonalují se ve svém umění.

Adresa: Museo del Corallo di Alghero, Via XX Settembre 8, 07041 Alghero, Sardinie
Otevírací doba: od úterý do neděle 10:30 až 13 a 17:30 až 19 hodin (pondělí zavřeno)
Poplatky: 3 €
Web: Alghero Turismo
GPS: 40.557136, 8.316223