?> ?>

Mořská jeskyně Bue Marino

Na východním pobřeží Sardinie, nedaleko města Dorgali, můžete navštívit rozlehlé mořské jeskyně Bue Marino, jejichž název je odvozen od sardinského výrazu pro tuleně. Ještě před několika lety totiž tuleni využívali jeskyně jako útočiště a přivedli zde na svět několik mláďat. Jeskyně je ukrytá v zátoce Golfo di Orosei s tyrkysovou vodou, nad níž ční vysoké a jasné bílé vápencové útesy.

15 kilometrů dlouhé podzemní prostory byly až do nedávna přístupné pouze lodí. Dnes vás sem přivede také povrchová cesta po nové silničce a pěší stezce. Pohodlnější cesta sem však vede po moři. Lodě k jeskyni odplouvají z Cala Gonone, přístavu pod městem Dorgali.

Jeskyně Bue Marino je plná stalaktitů a stalagmitů, které se odrážejí na hladnině solného jezera a její stěny zdobí graffiti z neolitu zobrazující tančící postavy okolo slunečních kotoučů. Jeskyně prosluly obrovskými chodbami a dómy působivé výšky. První dóm osvětluje pouze třpytivý odraz moře, v ostatních uvidíte prehistorické rytiny, které ukazují, jeskyně byly využívány člověkem po desítky tisíc let. Nachází se zde sladkovodní jezírkanapájená podzemními řekami, která oddělují písčité pláže. Také tu uvidíte četné fosílie, a to především ústřice. Prohlídka jeskyní trvá cca 30 minut.

Jak se sem dostat

Jak už jsme popsali výše, do jeskyně Bue Marino se dostanete nejlépe lodí po moři, lodí, z různých míst v zálivu OroseiCala Gonone, Orosei, Santa Maria Navarrese, Arbatax a La Caletta. Vyjížďky jsou obvykle organizovány jako výlety, nejlevnější a nejkratší variantou bude jízda lodí z přístavu Cala Gonone. Vstupenky si zakoupíte ve stáncích u přístavu, na pláži Marina di Orosei je lze sehnat přímo v plážovém kiosku. V Cove, Arbatax a Santa Maria Navarrese se vstupenky dají sehnat v přístavu.

V Cala Gonone existují také půjčovny motorových člunů nebo kajaků, se kterými můžete do jeskyně a okolí vyplout po vlastní ose. U vchodu do jeskyní je dřevěné molo, které vede do dvou částí jeskyně – severní části (momentálně zavřená) a jižní, která nabírá na atraktivitě i díky podzemní řece. Zájemcům ještě doporučujeme si vzít do jeskyně neklouzací boty a slabší bundu. Nedaleko Bue Marino je také nádherná pláž Cala Luna.

Adresa: Grotte del Bue Marino, 08022 Dorgali NU, Sardinie
Poplatky: jeskyně 8 €, doprava lodí 20 € (Nuovo Consorzio Trasporti Marittimi)
Otevírací doba: březen – říjen 9:30 až 13:30 a 15 až 16:00 hodin
Web: TIC Dorgali, lodní doprava spol. Cala Gonone Crociere, výlet spol. Mare Ogliastra, půjčovna kajaků Cala Gonone
GPS: 40.246978, 9.622871

 

 

Odjezd z přístavu Cala Gonone

Adresa: Consorzio Trasporti Marittimi, Piazza del Porto 1, 08022 Dorgali NU, Sardinie
GPS: 40.283986, 9.638751