?> ?>

Město Bled

Slovinsko má sice jen jeden ostrov, ale zato daleko kouzelnější, než celá souostroví. Ostrůvek uprostřed alpského jezera v městečku Bled kryjí malebné hory. Uvidíte ho na všech turistických propagačních materiálech, protože patří k jedněm ze symbolů Slovinska. Lázeňské město je mezi hosty z celého světa velmi oblíbené – obdivovat tu můžete středověký hrad, na ostrově (kam se lze přepravit loďkou) kostelík, v létě přijde vhod koupání v jezeře a k turistickým povinnostem patří také ochutnávka místní speciality, dortíku kremšnita.

Městečko Bled leží na severozápadě Slovinska, asi 80 km od Lublaně, v podhůří Julských Alp. Jezero vzniklo z prohlubně vytvořené ustupujícím Bohinjským ledovcem před 14 000 lety. Je 2 120 m dlouhé a 1 380 m široké, jeho hloubka dosahuje až 30 metrů. Samotné město Bled bylo založeno roku 1004, když německý císař Jindřich II. věnoval zdejší hrad brixenským biskupům. V roce 1855 zde otevřel švýcarský doktor Arnold Rikli lázně využívající zdejších pramenů, čistého ovzduší a horského slunce. V meziválečném období se lázně staly oblíbeným cílem domácích i zahraničních politiků a šlechty. Do Bledu jezdíval na dovolenou i prezident Jugoslávie J. B. Tito. Podzemní termální prameny zahřívají jezero s vodou modrozelené barvy na příjemných 26 °C. Jezero nemá žádný významný napaječ, vodou ho zásobují právě podzemní zřídla. V jezeře se můžete koupat, jezdit na loďce, rybařit nebo si půjčit člun.

Kostel uprostřed ostrova

Na ostrově uprostřed jezera uctívali staří Slované bohyni lásky a plodnosti Živu. Křesťané na tuto tradici navázali a vztyčili zde kostel zasvěcený Panně Marii. Ten byl roku 1698 barokně přestavěn do dnešní podoby. K ostrovu se po hladině jezera můžete nechat převézt „pletnou“ – malým zastřešeným člunem. Tím ale pohoda končí: od přístaviště ke kostelíku musíte zdolat 99 schodů. V interiéru se vám budou líbit dobře zachovalé fresky a kouzelný zvon přání z roku 1534, který prý opravdu funguje…

Hrad na severním břehu

Dříve než vznikl dnešní hrad, stávala 100 metrů na skále nd jezerem románská věž, nyní již součást mohutného hradu. Ten je obehnán románskými hradbami a zdobí ho několik věžiček a cimbuří. Byl vybudován na původním starším opevnění z 11. století. Německý císař Jindřich II. věnoval hrad roku 1004 biskupům z Brixenu, kteří misionářsky působili mezi místními slovanskými pohany. V jejich držení pak hrad zůstal více než 800 let. V interiérech dnes najdete muzeum historie (staroslovanské nálezy, zbraně, kultura bydlení). Z hradních věží je úchvatný výhled na okolí, proto určitě stojí za to se sem vypravit.
koláč bled

Bledský dortík – kremšnita

Kdo neochutnal bledský dortík (řez) kremšnitu, jako by v Bledu ani nebyl. Vyhlášená místní specialita má základ a vršek z listového těsta a uvnitř jsou dva druhy krému – smetanový a vanilkový. Ve městě se připravuje od roku 1953, kdy jej poprvé připravil šéfcukrář Hotelu Park Ištvan Lukačević. Od té doby se ho jen v této hotelové restauraci prodalo přes 12 000 000 kusů.

Adresa: Grajska cesta, 4260 Bled, Slovinsko
Web: Bled.si, Bled In your pocket
GPS: 46.362599, 14.090067