Městečko Calvi na severním pobřeží Korsiky

Představte si ideální středomořské město: barevné domky, přístavní kavárničky, dlážděné ulice šplhající až ke zdejší citadele, nebo borovice lemující pláž se stříbřitým pískem – to je Calvi.

Calvi leží na západní straně stejnojmenného zálivu (Golfe de Calvi), a to 95 km od města Bastia a 24 km od L’Île-Rousse. Jedna z legend praví, že odtud pocházel mořeplavec Kryštof Kolumbus – za jeho života bylo totiž Calvi součástí Janovské říše.

Městská citadela je symbolem Calvi. Pevnost byla postavena v době janovské okupace a dodnes slouží vojenským účelům. Když projdete monumentální branou se dvěma baštami z 16. století, uvidíte starobylý Palác janovských guvernérů (kasárna Sampiero), postavený v roce 1492, který dnes slouží jako kasárna francouzské armády. Uvnitř pevnosti se můžete projít po hradbách (pěkné výhledy na okolní hory) nebo navštívit zdejší muzeum věnované korsické historii, které se nachází v tzv. Solné věži.

Najdete tu také barokní katedrálu Cathédrale St-Jean-Baptiste z 16. století, která v sobě ukrývá vzácné malby z 15. století, černou sochu Krista a renesanční křtitelnici. Také je zde označeno místo, kde před přestavbou dnešní katedrály stával údajně rodný domek Kryštofa Kolumba. V katedrále toto místo označuje dřevěná socha. Jestli se však jedná o skutečné rodiště slavného mořeplavce se však nepodařilo prokázat.

Hned naproti citadele se nachází historické jádro města s malebným přístavem. Přímo ve městě je nádherná cca 3 kilometry dlouhá písčitá pláž. Pro ty, kteří hledají dobrodružnější trávení volného času, nabízí pláž Algajola šnorchlování a potápění spolu s parasailingem a paraglidingem. Pokud hledáte méně navštěvovaná místa, kde by se dalo koupat eventuálně bez plavek, je pro vás přímo předurčena pláž Bodri, která nabízí jemný bílý písek, čistou vodu a komorní množství lidí.

Adresa: Calvi, Korsika
Web: www.visit-corsica.com
GPS: 42.568302, 8.757722