?> ?>

Medvědí skála na mysu Capo d´Orso

Přímo naproti souostroví La Maddalena objevíte jedinečnou přírodní plastiku – Medvědí skálu. Kamenný útvar vymodelovaný vodní a větrnou erozí leží 122 metrů nad mořem, a s hlavou obrácenou k moři bdí nad městem Palau.

Skála, který dala jméno celému mysu na kterém stojí, byla známá již od starověku, o čemž svědčí slova řeckého zeměpisce Claudia Ptolemaia, který již ve druhém století našeho letopočtu napsal, že: „Medvědí skála děsí námořníky, protože přitahuje lodě silou obrovského magnetu“. Starověcí námořníci o přírodní památce ve tvaru medvěda dobře věděli a v námořních mapách a navigačních knihách ji popisovali jako bod, který je dobře viditelný z moře.

Kamenný medvěd ze žluto-růžové žuly v průběhu staletí ošlehaný větrem i dnes přitahuje pozornost – jedna z největších přírodních památek v okolí města Palau je oblíbeným výletním cílem mnoha návštěvníků. Velkou geologickou hodnotu má i jeho okolí a spolu se souostrovím La Maddalena spadá do Národního mořského parku. Lokalita, na které žulový medvěd stojí je zajímavá také z archeologického hlediska: o lidské přítomnosti zde svědčí několika hrobek z neolitického období. Na pobřeží se našly různé trosky nákladních lodí z rozličných dob – svědci intenzivní obchodní dopravy podél východního pobřeží Sardinie. V blízkosti ostrova Spargi, souostroví Maddalena, byla například nalezena loď z římského období i s celým svým nákladem. Dnes je k vidění v Námořním muzeu „Nino Lamboglia“ v La Maddaleně.

Památka je přístupná ze silnice, která je v dobrém stavu. Asi 500 m se pak musí jít pěšky z parkoviště.

Adresa: Capo d’Orso e Roccia dell’Orso, Via Capo D’Orso 1, 07020 Palau OT, Sardinie
Otevírací doba: celoročně
Poplatky: 2 €/osoba
Web: Sardegna Turismo
GPS: 41.173308, 9.413835