Mandarinkové sady na mysu Capo Milazzo

Pokud se ocitnete poblíž Messinské úžiny, určitě se zajeďte podívat na mys Capo Milazzo, kde našinec najde docela originální podívanou – objevíte zde totiž mandarinkové háje. Úplně na konci mysu se pak nachází také starý maják.

Capo di Milazzo je úzký poloostrov v severovýchodní části Sicílie, který zasahuje do Tyrhénského moře směrem k Liparským ostrovům. Okolo pobřeží vede pěkná vyhlídková silnice SP72bis (Strada Panoramica) z níž uvidíte krásné, členité pobřeží poloostrova. Na samém konci poloostrova objevíte prastaré mandarinkové háje a zbytky starého majáku.

Lahodné šťavnaté a obrovské pomeranče, mandarinky a citrony jsou jednou z prvních věcí, které vás na Sicílii zaujmou. Citrusové ovocné stromy přinesli na Sicílii muslimští nájezdníci ze severní Afriky už v 11. století našeho letopočtu. Citrusy pochází původně z Dálného východu, ale také na Středním východě se jim dařilo dobře, a časem se dostaly do severní Afriky. Zdejší pěstitelé vymysleli účinný systém zavlažování, který pak aplikovali také na Sicílii. Takže Severní Afričané vytvořili po celém ostrově citrusové sady, pod kterými fungovaly podzemní tunely, které dokázaly shromáždit všechnu dostupnou vodu z okolí tak, aby byly stromy zavlažovány i v období největšího sucha. Citroníky navíc ve vulkanické půdě zcela zdomácněly a rozrostly se jako plevel. Produkují ovoce po celý rok a vyžadují jen velmi malou péči. V průběhu celého roku citroníky zdobí sladce vonící květy nebo malé zelené plody či velké žluté citrony, které přímo svádí k utržení.

Mandarinkovníky, které na mysu uvidíte, jsou stálezelené stromy vysoké 3 – 4,5 metru (velmi staré stromy mohou dosahovat až 8 m). Na úzkých listech má strom žlázky obsahující vonné silice. Květy, tak jako u všech citrusů, vydávají opojnou sladkou vůni.

Adresa: Giardino di fioritura del mandarino Capo Milazzo, Via Sant’Antonio, 98057 Milazzo ME, Itálie
Web: Capo Milazzo
GPS: 38.270075, 15.231985