Magická řeka Soča

Řeka Soča je perlou mezi evropským vodstvem. Smaragdová slovinská řeka je považována za nejkrásnější mezi řekami. Čistou, modrozelenou, klidnou i divokou vodu vyhledávají vodáci z celého světa. Pramení v nadmořské výšce 1050 metrů, jižně od průsmyku Vršič. V délce 127 km pak protéká horským masivem a následně ústí do Jaderského moře.

Pohádková alpská řeka není kouzelná – specifické zabarvení, tedy modrozelenou barvu, způsobuje vysoký obsah rozpuštěného uhličitanu vápenatého. Ten je typický pro vápencové oblasti, ve kterých protéká. Když se k tomu přidá i specifický lom světla a kontrast s bílými vápencovými skalami, kouzlo je na světě. Ačkoli krásná průzračná voda láká ke koupání, její teplota se i v horkých letních dnech pohybuje mezi 10 – 13°C.

Když se chcete podívat ze silnice

Soutěska Velika Korita
Na řece najdete několik krásných soutěsek. Velmi působivá je soutěska Velika Korita. Na délku měří 750 metrů a hluboká je 15 metrů. Nejkrásnější výhled na ni budete mít z visutého mostu, odkud uvidíte bělostné skalní stěny od vody vyhlazené a temné odstíny sytě tyrkysové řeky. Soutěsky najdete hned vedle silnice před obcí Soča, asi 10 km od Bovce), směrem na Trento. Určitě je neminete, pojedete-li tudy na Vršič.

Vyhlídka TrnovoKorita Soče
Pojedete-li směrem po proudu dolů, zastavte se na vyhlídce u Trnova ob Soči. Hluboko pod vámi uvidíte dravou řeku se slalomovou dráhou.

Velký kaňon Soče z Napoleonova mostu u Kobaridu
Levý a pravý břeh Soči nedaleko Kobaridu, v místech kde je soutěska je nejužší, spojoval již od starověku most. V roce 1616 tu stál dřevěný, který strhli Benátčané. První most z kamene byl přes řeku postaven roku 1750 vojsky císaře Napoleona, když pochodovala na Predil Pass.

Když si chcete na řece zajezdit

Divoký horní tok řeky Soči protéká Triglavským národním parkem a je doslova rájem pro příznivce adrenalinových, klasických i vodních sportů, zejména tedy pro vyznavače raftů, kánoí a kajaků. Rychle proudící voda na svém břehu skrývá mnoho zátiší a skalnatých štítů. Na řece je řada velmi obtížných míst a několik nesjízdných úseků. Nebezpečí také představují sifony – ten nejznámější je asi 500m před začátkem slalomky (na vysedacím místě u Trnova ob Soči) schovaný za kamenem.

Řeka se smí splouvat pouze mezi 9:00 a 18:00 hodinou. Po zbytek času je řeka vyhrazená pro rybáře. Nasedání a vysedání je možné pouze na vyhrazených místech s parkovištěm, chemickými záchodky a orientační mapou s úseky a jejich obtížností. Na vodní sporty potřebujete povolenku, která se dá koupit v infocentrech, na recepcích kempů a v některých obchodech a agenturách.

Horní úsek od soutěsky Golobar k obci Boka je sjízdný pouze při vyšších vodních stavech. Měří 11 km a při dobrém vodním stavu dosahuje obtížnosti WW III.

Spodní úsek Boka – Srpenica – Trnovo začíná obvykle u vodopádu Boka a končí nad slalomovou tratí Trnovo. Úsek je dlouhý 10 km, splutí trvá 1,5 až 2 hodiny. Obtížnost řeky se pozvolně zvyšuje a při optimálním stavu vody v řece dosahuje obtížnosti až WW IV. Koryto řeky v tomto úseku je blokováno mnoha kameny a vyžaduje opravdu dobré znalosti vodácké techniky. Začátečníci by se sem neměli pouštět. Méně zkušení si mohou dopřát jízdu za raftu se zkušeným kormidelníkem. obtížnost soče

Ozvěny 1. světové války

V době 1. světové války v letech 1915–17 docházelo v údolí řeky Soči k těžkým bojům mezi italským a rakousko-uherským vojskem a řeka si vysloužila přízvisko „krvavá“. Celkem došlo ke 12 bitvám, které nepřinesly nikomu vítězství ani nová území. Velmi významný podíl na udržení obrany proti italským útokům měly jednotky z českých zemí, které tu prokázaly velké hrdinství. Až po ofenzivě 24. října 1917 se díky německým posilám podařilo rakouským vojákům prolomit frontu a zahnat italské vojsko sto kilometrů na západ směrem k řece Piavě. Kvůli vysokému počtu Čechů, kteří zde bojovali a položili život, jsou navíc bitvy na Soče určitým mementem. V okolí řeky uvidíte spoustu hřbitovů českých vojáků o které je vzorně pečováno (bohužel jen ze slovinské strany).

Adresa: Řeka Soča, Čezsoča 12b (nástupní místo Čezsoča u mostu), 5230 Bovec, Slovinsko
Otevírací doba: splouvání je povoleno od 9 do 18 hodin
Poplatky: poplatek za splutí kanoe 16 €/týden (nebo 3 €/den); raft 50 €/den
Web: info o permitech pro vodáky, česká společnost ve Slovinsku Rafting Slovinsko (provozuje i kemp v Bovci), turistický web Dolina Soče, Slovenia info
GPS: Čezsoča 46.324895, 13.553480, Velika Korita Soča 46.341558, 13.684277, Napoleonův most Kobarid 46.248341, 13.586142