?> ?>

Ledová jeskyně Ice Pavilion v Mittelallalinu – nahlédněte dovnitř ledovce

Nechte se vyvézt „Alpským metrem“ (nejvýše položenou podzemní lanovkou na světě) do největší ledovcové jeskyně světa, ležící v těsné blízkosti nejvýše položené otáčivé restaurace! Ledová jeskyně Ice Pavilion se nachází v areálu Mittelallalin v horském středisku Saas-Fee v nadmořské výšce 3500 m.

Ice Pavilion je největší umělá ledová jeskyně na světě, postavená glaciologem Benediktem Schnyderem. Nachází se na Mittelallalinu v nadmořské výšce 3500 m, pod stanicí lanové dráhy a otáčející se restaurace. Vrchní stanici „Alpského metra“ s ledovcovou jeskyní o velikosti 5000 m2 ukrytou hluboko uvnitř starobylého ledovce Fee spojuje 71 metrů dlouhý tunel. Do jeho hloubi, 10 m pod zemským povrchem, pak vede 120 schodů.

Vzhledem k tomu, že ledovou jeskyni vytvořil glaciolog, trochu se od ostatních liší. Samozřejmě zde nechybí ledové sochy a tajemné modré světlo, které vytváří sluneční paprsky pronikající ledovou masou. Kromě toho zde také nahlédnete pod pokličku vědeckého bádání – zjistíte, jak byly ledovce vytvořeny a jak probíhá jejich výzkum. K vidění jsou i scénky ze života glaciologů, které přibližují život vědců v táboře a při práci. Také je tu několik vyhlídek, které umožňují nahlédnout do samotného nitra ledovce. Jak již bylo zmíněno výše, k vidění jsou také ledové sochy – například velké obličeje, hlava faraona, tučňáci nebo sněžný muž. Většina z nich se nachází v Glaciariu, obrovském kruhovém prostoru, který se slouží pro meditaci a někdy se zde pořádají také svatby.

Hned vedle ledovcové jeskyně najdete nejvýše položenou otáčivou restauraci na světě, která nabízí nádherný výhled do údolí Saas i na ledovec. A není to pohled ledajaký – otáčivá restaurace poskytuje panoramatické rozhledy v rozsahu celých 360°.

Cesta na ledovec:

Prvně je třeba se dostat k obci Saas-Fee, kam lze dojet na motorce. Do samotné obce je ale vjezd zakázán, takže svého miláčka musíte nechat na parkovišti před vesnicí. Potom vás čeká jízda kabinovou lanovkou, ke které dojdte za cca 5-10 minut. Lanovka se jmenuje “Alpin Express“. Jízda je rozdělena na několik částí. První část končí ve stanici Morenia, tam je nutné přestoupit na jinou lanovku, která vás doveze do zastávky Felskinn. Poslední částí je jízda výše zmíněným „Alpským metrem“ z Felskinnu do Mittelallainu.

Otevírací doba: jeskyně celoročně 8:45 až 15:30 (stejně jako metro), v červenci a srpnu se jezdí od 7:45 hodin. Poslední lanovka do Saas-Fee odjíždí z Mittelallalinu v 16 hodin.
Poplatky: 8 CHF (ledovec), lanovka Saas-Fee – Allain (obousměrná) 72 CHF
Web: www.saas-fee.ch
Adresa: Alpin Express, 3906 Saas-Fee, Švýcarsko
GPS: 46.105678, 7.927807