La Maison du Gruyère – sýrárna La Gruyère nedaleko jezera Léman

Gruyère je jedním ze světově proslulých sýrů. Švýcaři jej nejčastěji používají na výrobu fondue. Své pojmenování má podle regionu Gruyères v kantonu Fribourg, v jehož středu leží malé, stejnojmenné městečko se středověkým hradem. V návštěvnickém centru La Maison du Gruyère (Dům sýra Gruyère) se naskýtá příležitost vidět, jak se tento vynikající sýr vyrábí.

Gruyères je oblíbeným výletním cílem oblasti Ženevského jezera a Bernu. La Maison du Gruyère vlastně představuje muzeum výroby sýra s živou expozicí. Nachází se přímo před železniční stanicí Pringy – Gruyères, jen pár minut od starobylého centra města. Během prohlídky můžete poslouchat audio průvodce, který je k dispozici v několika jazycích, mezi tištěnými průvodci najdete i češtinu!

Dozvíte se zajímavosti z historie výroby sýru Gruyère, jehož tradice sahá až do 12. století, i o produkci mléka. Věděli jste například, že na jedno 35 kilogramové kolo sýru Gruyères je třeba 400 litrů mléka? Sýr Gruyère vyniká specifickou vůní – díky speciálním válcům ucítíte různé rostliny, které krávy na pastvě spasou a které pak chuť mléka ovlivňují. V další části prohlídky nahlédnete přímo do výroby pomocí velkých prosklených oken. Sýr se zde vyrábí dvakrát denně, a to od 9 do 11 a od 12:30 do 14:30 hodin. K nejpůsobivějším okamžikům prohlídky patří návštěva sklepů, kde je uloženo až 7000 kol zrajících sýrů Gruyère. Tyto sklepy můžete vidět zdarma zvlášť, aniž byste museli absolvovat prohlídku továrny.

Pokud se vydáte na klasickou prohlídku, obdržíte nakonec vzorky tří sýrů Gruyères a můžete porovnat chuť sýra třech různých zralostí. Mladý sýr zraje méně než 5 měsíců a má mírnou chuť, zatímco vyspělejší sýry jsou slanější a vyznačují se hrubší strukturou. Nechybí zde ani restaurace se sýrovými specialitami a firemní obchod se sýry a suvenýry.


Otevírací doba:
celoročně 9 až 18 hodin, v červenci a srpnu 9 až 19 hodin (poslední vstup ½ hodiny před ukončením pracovní doby). Výroba sýrů probíhá každý den od 9 do 11 hodin a od 12:30 do 16:30 hodin.
Poplatky: 7 CHF (kombinovaná vstupenka s hradem Château de Gruyères 14,50 CHF)
Web: http://gruyere.com/en/la-maison-du-gruyere; www.lamaisondugruyere.ch
Adresa: La Maison du Gruyère, 1663 Pringy-Gruyères, Švýcarsko
GPS: 46.58059991678156; 7.072549999999978