?> ?>

Krimmlerské vodopády (Krimmler Wasserfälle) – nejvyšší vodopády v Evropě

Krimmlerské vodopády leží v těsné blízkosti vesničky Krimml na začátku údolí Krimmler Achental, na rozhraní Vysokých Taur a Zillertalských Alp. Třístupňové vodopády na řece Salzach měří celkem 380 metrů a jsou napájeny vodou z ledovců.

Krimmlerské vodopády jsou nejvyššími vodopády Evropy a pátými na světě. Téměř 40 000 litrů vody za sekundu se řítí ve třech kaskádových stupních z výšky 380 metrů. Horní (Oberer) je vysoký 140 metrů), Střední (Mittlerer) 100 m a Dolní vodopád (Unterer Achenfall) 140 metrů. Vodopády leží na řece Krimmler Ache, která se později vlévá do řeky Salzach, ta dále do řeky Inn, která proudí do Dunaje.

Podél vodopádů vede naučná stezka v délce 4 km, která vám zabere asi 2 hodiny (převýšení cca 1000 metrů). Po prvních 10 – 15 minutách chůze z parkoviště se dostanete k nejnižšímu stupni vodopádu. Vodopády jsou velmi navštěvované, takže pokud se neradi prodíráte davy lidí, doporučujeme být zde už na 9. hodinu. Padající voda se tříští o skály a plní okolní vzduch nepřetržitě jemnou vodní mlhou. Proto buďte připravení na to, že po cestě navlhnete. Stezka okolo vodopádů vedla údajně již ve středověku, kdy tudy cestovali obchodníci – z Rakouska přiváželi do Itálie sůl a opačným směrem zase řemeslné výrobky. Turistická stezka byla vybudována roku 1900.

Parkoviště jsou jen pár kroků od vstupu k vodopádům. Stezka je otevřená denně, od poloviny dubna do konce října. Parkovacích míst je v areálu velké množství, ovšem ta blíže ke vchodu se platí. Zdarma zaparkujete o trochu dál.

Otevírací doba: denně od 1. května – 27. října, 9 až 17 hodin
Poplatky: 3 € vstup k vodopádům, 5 € parkování
Adresa: Krimmler Wasserfälle, 5743 Krimml, Rakousko
Web: www.wasserfaelle-krimml.at, www.salzburgerland.com
GPS: 47.207679, 12.170800