Jeskyně Su Marmuri

Jeskyně Su Marmuri se nachází asi kilometr od centra města Ulassai, v provincii Ogliastra na jihovýchodě ostrova, ve vápenitém masivu, který se tyčí nad městem. Jedná se o jednu z nejzajímavějších jeskyní na ostrově, kde uvidíte malá jezírka, stalaktity a obrovské stalagmity. Mezi zajímavosti patří i to, že zde hnízdí jedna z největších kolonií netopýrů na ostrově.

Vchod do jeskyně leží ve výšce 880 m nad mořem, její délka činí 850 m a maximální hloubka dosahuje – 34 m. Návštěva trvá asi hodinu a začíná sestupem 500 schodů. Název jeskyně odkazuje na zvláštní zbarvení vápenité skály, která se zvedá do závratné výšky a v některých místech dosahuje až do 70 m.

Uvnitř jeskyně se ukrývají nádherné vápencové útvary – ve vysokých dómech uvidíte velmi bohatou krápníkovou výzdobu: podzemní rybníčky napájené neustálým prosakováním vody, stalaktity, obrovské stalagmity a sintrové sloupy. Mezi mnoha dómy patří k nejkrásnějším „Velká síň“, „Varhanní dóm“ se sintrovými vodopády, „Kaktusový dóm“ s vysokými stalagmity, „Netopýří jeskyně“, „Malá jezerní chodba“ a „Poslední dóm“.

Jeskyně je přístupná z města Ulassai po asfaltové silnici, mezi skalními velikány, které dělí Ulassaiské údolí. Nachází se právě uvnitř jedné z těchto skal. Stálá teplota v jeskyni se pohybuje okolo 10°C.

Adresa: Grotte Su Marmuri, Piazzale Grotte sui Marmuri, 08040 Ulassai, Sardinie
Otevírací doba:
duben a říjen: 11, 14:30 hodin
květen, červen, červenec, září: 11, 14, 16, 18 hodin
srpen: 11, 13, 15, 17, 18:30 hodin
Poplatky: 10 €
Web: Grotta Su Marmuri
GPS: 39.815455, 9.487955