Hrobky obrů Coddu Vecchiu u Arzacheny

Hrobky obrů Coddu Vecchiu se nachází v blízkosti nuragu Prisgiona. I když název „Hrobka obrů“ vyvolá představu o pohřbu obřích lidských bytostí, ve skutečnosti hrobky nejsou ničím jiným než místem posledního odpočinku lidí nuragické kultury.

Hrobky obrů jsou na Sardinii velmi početné a datují se do různých období – od 2. tisíciletí př. n. l. až do 2. století n. l. Podle starých pověstí se jedná o hrobky mocných obrů, kteří žil v této oblasti. Jeden z hrobů, který je vysoký přes 35,5 metru naznačuje, že by zde obr mohl být klidně pohřben.

Ve skutečnosti tyto pohřební komplexy s velkými místnostmi, až 30 metrů dlouhými a 3 metry vysokými, sloužily jako kolektivní hrobky pro celé populace. Hrobky Coddu Vecchiu byly postaveny z místní žuly. Přímo uprostřed typického půlkruhu, který tvoří součást komplexu, stojí největší stéla, která se kdy na Sardinii našla.

Přesto Coddu Vecchiu zůstává tajemným místem, protože je známo jen málo informací o rituálech či obřadech, ke kterým zde docházelo. Archeologové předpokládají, že falešné dveře v hrobkách měly zemřelým sloužit jako snazší průchod do posmrtného života. Tyto vchody v minulosti symbolizovaly bariéru mezi fyzickým světem a posmrtným životem. Pozůstalí také mohli u vchodu do hrobky nechávat oběti svým předkům.

Citliví lidé, kteří navštívili náhrobky Coddu Vecchiu, hovořili o pozitivní energii, která je obklopuje a poskytuje duchovní omlazení.

Adresa: Coddu Vecchiu, 07021 Arzachena, provincie Olbia-Tempia, Sardinie
Otevírací doba: denně 9-19 hodin
Poplatky: 3 €
Web: Sardegna Cultura
GPS: 41.050212, 9.355799