Hrobka obrů S’Ena e Thomes poblíž Dorgali

Hrobka S’Ena e Thomes je jednou z nejstarších a nejlépe dochovaných na Sardinii. Leží na příhodném místě v údolí řeky Rio Isalle. Byla vystavěna v letech 1 800 až 1 600 př. n. l. Obří hrobky jsou typické pohřební komory z nuragického období. Poněkud zvláštní jméno připomíná obrovské rozměry těchto megalitických staveb a také jejich účel – jedná se o společné hroby.

Charakteristickým znakem těchto staveb je nepravidelný kruhový půdorys, který se podobá hlavě býka, jehož rohy jsou reprezentovány půlkruhovým valem o průměru 11 metrů. Ten se nachází na obou stranách vchodu do hrobky. Vchod představuje svislá deska s malým kruhovým otvorem. Kolem této centrální desky jsou menší kameny, které tvoří takzvanou „exedru“ – kultovní místo, kde docházelo k obřadům.

Hroby v jižní části Sardinie byly postaveny stejnou technikou, jako nuragy. Všechny také využívají astronomicky výhodné pozice – buď v souvislosti s určitými hvězdami, nebo s pohyby Měsíce. Uctívaní bohové zde byli zastoupeni pomocí kuželových stél, tzv. „bètyli“, o kterých se věřilo, že dokáží odstranit nepříznivé vlivy.

Hrobka S’Ena e Thomes je sestavena z dolmenů a má širokou exedru s oválnou 3,5 metru vysokou deskou, která uzavírá pohřební komory. Překvapivá je také astronomické orientace této hrobky. Většina exeder je orientována na východ slunce o zimním slunovratu nebo na svítání během rovnodenností. S’Ena e Thomes je však obrácená k jihu, možná v souvislosti se západem slunce o letním slunovratu. Výzkum tří vědců Astronomické observatoře Brerova Národního institutu astrofyziky odhalil jedno velké tajemství. Stavba postavená výhradně ze žuly, má astronomický azimut (obzorníkové souřadnice) totožné s hrobkou Goronna v Paulilatinu (Oristano) a Baddu Pirastru v Thiesi (Sassari) – tedy na hvězdu Aldebaran, v souhvězdí Býka.

Ke hrobce se dostanete snadno po silnici 131. Na 123. kilometru odbočte směrem na Nuoro Siniscola, projeďte křižovatku a sledujte směrovky na Dorgali. Po cca 4 km budete mít archeologické naleziště po levé straně.

Adresa: Tomba dei Giganti S’Ena e Thomes, Cala Gonone, province of Nuoro, Sardinie
Otevírací doba: volně přístupno
Poplatky: 0
Web: Sardegna.com
GPS: 40.378923, 9.515218